Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Birçok kişinin aklında 'su faturam yüksek geldi ne yapmalıyım?' sorusu var. Peki su faturasını düşürecek yöntemler neler? Su faturasının uygun gelmesi ve evde suyu tasarruflu kullanmak için formülleri sıraladık.
Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Sadece faturamıza değil, aynı zamanda çok tüketildiği takdirde doğaya da zararı olan su faturasını uygun hala getirmek için birkaç yol bulunuyor. Şimdi hep birlikte su faturası nasıl daha uygun gelir sorusuna yanıt arayalım.


Makineler Tam Dolmadan Çalıştırmayın

Evde en çok kullandığımız eşyalardan biri bulaşık ve çamaşır makinesi. Eğer 4 kişilik bir aileyseniz çamaşır makinesi asla durmuyor. Fakat bu durum faturanıza yüksek miktarda yansıyacak. Bunun için yapmanız gereken şey ise tabii ki çamaşır makinenizi daha az çalıştırmak. 3 - 4 tane kirli çamaşırınız var diye hemen makinenizi çalıştırmayın. Evet bazı insanlar biriken şeylerden pek hoşlanmıyor ama biraz sabretmekte yarar var. Sadece çamaşır makinesiyle bitmiyor. Evin olmazsa olmazlarından biri de bulaşık makinesi. Her zaman reklamlarda kullanılan 'elinizde yıkamayın, su çok gidiyor' söylemi elbette doğru. Siz 'aman bir tane bardak var, yıkayım bitsin' dediğiniz her durumda farkında olmadan su harcıyorsunuz. Elinizde yıkamak yerine bulaşık makinenize yerleştirin ve dolunca çalıştırın. 


Kaçak Tesisatlara Dikkat

Evde su faturasına yansıyanlardan biri de sifon. Sifonun su kaçırıp kaçırmadığına mutlaka bakın. Sadece sifon değil, kimi zaman musluklar da bozuk olabiliyor ve su damlatıyor. Eğer evinizde bozuk musluk ya da sifon varsa tamirci çağırmanız gerekiyor. Pek umursamıyor olsanız bile, bu bozuk tesisat işi faturanıza yansıyor.  Öte yandan musluklara belli aparatlar takarak suyun daha az akmasını da sağlayabilirsiniz.


Gelelim sifondan tasarruf etme yöntemine. Aklınızdan sakın 'sifonu mu çekmeyeceğiz?' sorusunu geçirmeyin. Tabii ki sifonu her zaman kullandığını şekilde tüketmeye devam edeceksiniz ama daha tasarruflu kullanma yolu var. Elinize 1,5 litrelik pet şişesi alın ve klozetin su doldurma haznesinin oraya koyun. Bu pet şişenin kapağının kapalı olmasına özen gösterin.  Günde 10 kere sifon çekilen bir evde bu şekilde ayda 450 litre su tasarrufu sağlamak mümkün.


Akan Suyu Biriktirin

Banyoda suyun ısınması için suyu akıtmanız gerekiyorsa, bu suyu boşa akıtmayın ve bir kovaya doldurun. Daha sonra evde temizlik için kullanabilirsiniz.


Yağmur Sularını Biriktirin

Yaz ile kış mevsimleri karışmış durumda. Artık her mevsim yağmur yağıyor. Eğer yağmurda birkaç kova su doldurabilirseniz, bu suyu evde temizliğe ya da bahçenizdeki çiçekleri sulamada kullanabilirsiniz. Eğer evinizde de çiçek varsa onları sabah ve akşam sulamaya özen gösterin. Bu durumda buharlaşmayı azaltabilirsiniz.


Dişlerinizi Fırçalarken Suyu Kapatın


Evet farkında olmadan dişlerimizi fırçalarken suyu kapatmıyoruz. Ortalama 1 dakika boyunca su boş yere akmış oluyor. Hem doğaya zarar veren bu olay gereksiz su harcadığınız için faturanıza da yansıyor. Aynı durum tıraş olurken de geçerli. Kullanmadığınız sırada suyu açık bırakmamaya özen gösterin.


Suda Keyif Yapmayın


Suyun dinlendirici bir özelliği var hatta keyif yapmak oldukça zevkli. Fakat evinizdeki su ne deniz ne de havuz. Burada keyif yapmanız uzun süre banyoda kalıp keyifle küvette zaman geçirmeniz, faturanızı düşünüyorsanız pek de akla yatmıyor. Küveti suyla doldurup üstüne bir de uzun süre duş alırsanız harcadığınız su miktarı ortalama 200 litre olacak. 200 litrenin yanında o suyla neler yapacağınızı düşürün. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol