Para Harcarken Tasarruf Etmenin Yolları

Genel algının aksine tasarruf para harcamamak değildir. Tasarruf doğru yere, doğru zamanda ve doğru miktarda para harcamak demektir. Yani harcarken de tasarruf edebilirsiniz. Peki para harcarken nasıl tasarruf edilir?
Para Harcarken Tasarruf Etmenin Yolları

Ne kadar para kazanırsanız kazanın; isterseniz çok zengin olun, isterseniz dar gelirli olun fark etmez... Kazandığınızdan doğru bir şekilde faydalanmak için tasarrufu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Tasarruf ettiklerinizi biriktirmeye ve daha sonra da bunu makul bir yatırıma çevirmeye çalışmalısınız. Bu dengeyi kurduğunuzda çok kolay bir şekilde maddi huzura ulaşacaksınız.

Tasarruf denilince hepimizin aklına ilk gelen şey gereksiz harcamaları kesmek. Evet bu konuda haklısınız. Kullanmadığınız abonelikleri sona erdirmelisiniz. İhtiyaç olarak görmediğiniz, aldıktan sonra bir köşeye kaldıracağınız ve bir daha asla kullanmayacağınız ürünleri de almamalısınız.

Tüm bunlara ek olarak ihtiyacınız olan ürünleri alırken de tasarruf edebilirsiniz:

-              Bir ürünü almadan önce onun hakkında fiyat araştırması yapın: A marketinde 10 lira olan bir ürün B marketinde 8 liraya olabilir. Eskiden çok fazla opsiyonunuz olmadığı için hep aynı marketten ya da alışveriş merkezinden alışveriş yapmış olabilirsiniz. Fakat artık rekabet var ve bu rekabet sizin para harcarken de tasarruf etmenizi sağlayabilir.

-              O ürün yerine alacağınız ve sizi onun kadar memnun edecek bir muadili var mı araştırın: A markasının çıkardığı bir ürün 1000 lira diyelim, B markası da aynı işleri yapan hatta daha da iyisini yapan bir ürünü 600 liraya piyasaya sürmüş olabilir. Ürünlerin teknik özelliklerini, detaylarını iyi araştırın ve markanın ismine para harcamak yerine ihtiyacınıza para harcayın, böylece karlı çıkın.

-              Harcamalarınızı nakit yerine debit kartla yaparak harcamalarınızdan ödül puanlar kazanın: Nakit alışverişlerde harcadığınız paralardan bir puan kazanmanız ve bunu sonraki alışverişlerinizde kullanmanız mümkün olmuyor. Seninbankan.com.tr'den aldığınız debit kartla yapılan alışverişlerle altın puan kazanırsınız. Kazandığınız Altın Puanlar, Altın Puan Hesabınızda birikir. Altın Puan Hesabınız yoksa da otomatik olarak açılıyor. Altın Puan tutarınız 10 TL'ye ulaştığında da gram altın olarak  hesabınıza yansıtılıyor.

Finansal özgürlüğe ulaşmak için kendinize bir bütçe oluşturmayı unutmayın. Her ay gelirinizi ve giderinizi bir deftere yazıp bütçenizi oluşturabilirsiniz.  Maaşınızı, varsa ek işlerden kazandıklarınızı bir tarafa yazın. Diğer tarafa da kira, faturalar ve sabit giderleri yazın. Gelirinizden giderinizi çıkararak o ay diğer harcamalar için elinize kalan paranın miktarını bulun. Bu paranın bir kısmını birikime ayırmayı unutmayın, birikim yaparken de kendinize hedef koymaya çalışın. Örneğin yeni bir bilgisayar almak için birikim hedefi belirleyin ve mümkünse birikiminizi bir banka hesabında tutun. Her ay da bu birikiminize ekleyerek hedeflediğiniz rakama ulaşın.  Satın alırken de fiyat ve teknik araştırmaları yapın, sonrasında da size harcarken kazandırması için kartla ödeme yapın.

Hem bütçenizi kontrol altına aldınız, hem gereksiz harcamalarınızı kıstınız, hem birikim yaptınız, hem de tasarruf ettiniz! Gördüğünüz gibi biraz özveri ve çalışmayla finansal özgürlüğe kavuşmanız oldukça kolay...  SeninBankan.com.tr adresine girip, hesap açabilirsiniz. Senin Bankan, Kuveyt Türk’ün dijital platformudur. Şubeye gelmeden buradan kolayca hesap açabilirsiniz. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol