Para Biriktirmek İçin Tasarruf İpuçları

Tasarruf her zaman çok önemli. Bir kere, ani durumlarda ortaya çıkacak herhangi bir olayı biriktirdiğiniz tasarrufla çözüme kavuşturmanız bile mümkün. Bunun için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmekten başlayabilirsiniz.
Para Biriktirmek İçin Tasarruf İpuçları

Mutfak Alışverişi

Öncelikle marketlerdeki ürün fiyatlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Marketler genellikle belli dönemlerde indirimlere girerler. Bu indirimlerden faydalanmak için takip  şart. Sadece takip etmekle kalmayıp aynı zamanda kaliteli ürün de tercih etmeniz gerekiyor. Aklımıza hemen kaliteli ürün deyince maalesef pahalı ürün geliyor ama bu her zaman böyle değil. Bazen çok beğenmediğimiz bir marka çıkardığı ürünle hem diğer ürünlere alternatif oluyor hem de daha uygun fiyata satılıyor.

Market Ürünleri

Neredeyse her market artık kendi ürünlerini çıkartıyor. Yoğurttan tutun da makarnaya kadar. Bu market ürünleri diğer markalara göre daha ucuz oluyor. İlk başta insan güvenemiyor ama denemekte fayda var gibi gözüküyor. Deneyin; kötü olduğunu düşünüyorsanız, o ürünü almayı bırakırsınız fakat eğer iyiyse, uygun fiyata ürünü aldığınız için birikim yapabilirsiniz.

Taze Ürünler 

Marketlerde hem dondurulmuş ürün hem de taze ürünler bulunuyor. Dondurulmuş ürünlerin taze ürünlere göre fiyatları daha pahalı oluyor. Bunun için taze ürünler genellikle daha avantajlı. Mevsimine göre ürün aldığınız zaman daha uygun fiyata alışveriş yapmış oluyorsunuz. Bazı ürünleri toptan almanız da mümkün. Evet belki yiyecekleri toptan alamazsınız ama indirime giren temizlik - kişisel bakım ürünlerini alabilirsiniz. Toplu alacağınız ürünlerle kar ederek birikim yapabilirsiniz.

Dışarıda Değil Evde 

Bazı zamanlarda canınız sıkıldığı için ya da rutinden çıkmak için dışarıda yemek yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman işler kızışıyor. Çünkü dışarıda gittikçe daha fazla para harcamaya başlıyorsunuz. Bu, maaşınızı da aşarak kredi kartından harcamaya kadar varabilir. Oysa, evde yapacağınız hem de hijyenine güvendiğiniz yemekle kar elde edebilirsiniz.

İş Yerinde Yemek Yoksa...

Bazı iş yerleri yemek için size ticket olarak da bilinen kartlardan veriyor. Bu da ortalama günde 15 TL harcamanıza neden oluyor. Ama bunun önüne geçmeniz mümkün. Bunu da evden iş yerine yemek götürerek yapabilirsiniz. Hem o ticket dediğimiz para kartı bazı market alışverişlerinde geçiyor. Bu kartla ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Faturalar

Harcama sonrası alacağınız faturaları saklayın. Ay boyunca ne kadar para harcadığınızı böylece görmüş olacaksınız. Faturalarınızı düzenli incelemek, fazla harcama yaptıklarınıza dikkat etmeyi ve önlem almayı sağlayacaktır.

Hedef

Aylık bütçe belirledikten sonra kendinize bir hedef koyun. Örneğin 'bu ay sadece 500 TL'lik alışveriş yapacağım ve kalan paramı birikime ayıracağım' gibi. Bu koyacağınız hedefe ulaştığınız zaman daha çok birikim yapmak isteyeceksiniz. Hem bu birikim sizin planlı ilerlemenize neden olacak. Plan dışına çıkmayarak da iyi bir tasarruf elde etmiş olacaksınız.

Resim

Yatırımın Altın Hali

Altın hemen hemen hepimizin iyi bildiği ve tercih ettiği bir yatırım aracı. Senin Bankan’da TL ve dolar karşılığı altın altın alım-satım işlemleri yapabileceğiniz, 1 TL ile bile birikim yapabileceğiniz altın hesabı var. Altınların fiziki karşılığını da dilediğiniz anda alabileceğiniz altın hesabı için buraya tıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol