Pandemiye Karşı Finansal Dayanıklılığınızı Ölçün!

Pandemiye karşı finansal dayanıklılığınızın olup olmaması, bu yıl üzerinde çalışmanız gereken şeylerden biri.

Pandemiye karşı finansal dayanıklılığınızın olup olmaması, bu yıl üzerinde çalışmanız gereken şeylerden biri. Herkesin bir döngü içinde olduğu bir yıldan geçiyoruz, finansal durumunuzun sizi yıl boyunca idare edecek kadar esnek olduğundan emin olmanız gerekiyor. Amacımız, herhangi ani bir durum ortaya çıksa bile, finansal durumunuza güvenerek yola çıkmanız. 

Geçtiğimiz yıl yaşanan olayların birçok insan için çok değerli finansal dersler bıraktığına şüphe yok. Tıbbi bir endişe olarak başlayan şey kısa sürede ekonomiye de sıçradı. Ülkenin sağlık tesisleri bunalmaya başladıkça, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için insanlardan evde kalmaları istendi.

Bu, işletmelerin kapanmaya zorlanması ve çalışanların izinli ya da daha kötü durumda olması nedeniyle ekonomiyi de teste soktu. Herkes uyum sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken artık oyunun adı finansal dayanıklılık oldu. İşletmeler, kapılarını açık tutmak için bile ayakta kalmanın veya kırılmanın bir yolunu bulmalıydı. Tüketiciler de aynısını yapmak zorundaydı.

Finansal olarak zor olduğunuzu ve bir pandemiden kurtulabileceğinizi gösteren 3 işareti sizler için derledik:

Kişisel finans yönetiminden borç ödemesine kadar birçok ayarlama yapılması gerekiyor. Bu yıla hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. İşte finansal durumunuzun bu yıl başka bir acil durumla karşılaşabileceğine dair bazı işaretler.

Yeterli Acil Durum Fonunuz Var!
Pandemi, insanların ihtiyaç duyduğu en temel finansal araçlardan biri olan acil durum fonunun altını çizmeyi başardı. Bu yıl işinizi kaybettiyseniz ya da başka zor bir durumda kaldıysanız acil durum fonunuz büyük bir rol üstlenmeye hazır demektir. Ailenizin tüm temel ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmak için borçtan uzak durmanıza ve tüm ödeme yükümlülüklerinizi yerine getirmenize yardımcı olması için de kullanabilirsiniz.

Bu yıla güçlü bir yedek fonla başlayacaksanız, önümüzdeki yıl başka bir acil durumla başa çıkmak için zaten iyi bir konumdasınız. Acil durum fonunuz ve zor günler için ayrı bir hesabınızın olması da iyi bir fikir. Zor günler için ayırdığınız bir fona sahip olmak, acil durum fonunuzu büyük harcamalar için güvenli ve sağlam tutarak korumanıza yardımcı olabilir.

Borçlarınız Yönetilebilir!
Finansal sağlamlık, yeni yıla ne kadar borç taşıdığınızla da ölçülebilir. 

Yeni yıla yönetilebilir ödemelerle giriyorsanız, zaten doğru yoldasınız. Yönetilebilirliğin, yapacak hiçbir ödemeniz olmadığı anlamına gelmediğini unutmayın. Bu basitçe, her ay karşılamanız gereken tüm ödemelerle kendinizi aşmadığınız anlamına gelir.

Birikim için bir miktar ayırabilirken, aylık harcamalarınızı da ödediğinizden emin olmanız gerekir. Emekliliğiniz, acil durum fonunuz veya hatta çocuğunuzun üniversite fonu için de olabilir. Bunu yeni yılda bunları yapabiliyorsanız, durumunuz iyi durumda demektir.

Birden Fazla Gelir Kaynağınız Var!
Finansal dayanıklılık için en iyi göstergelerden biri, çeşitli gelir kaynaklarına sahip olmak. Yatırımlarınızı birkaç hesaba nasıl yaymaya çalıştığınız gibi, aynı şey gelir kaynağınız için de geçerli. Buradaki fikir şudur: Bir gelir kaynağı etkilenirse, yine de başka kaynaklardan gelen fonlarınız vardır. Salgın sırasında işinizi kaybettiyseniz, ancak birkaç gelir kaynağınız varsa, hala gelen paranız var. Bu çok iyi haber!

Yeni yıla birkaç gelir kaynağıyla giriyorsanız, başka bir pandemiden kurtulma şansınız daha yüksek.

Finansal Dayanıklılığınızı Artırmak İçin İpuçları:
Bu yıl için finansal durumunuzu hala güçlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç noktaya odaklanabilirsiniz.

1.Acil Durum Fonlarınızı Artırın 
Acil durum fonunuz olduğunda, borçtan kurtulma şansınız da olacaktır. Bunun nedeni, sadece geçinmek için kredinizi en üst düzeye çıkarmak veya yüksek faizli bir kredi almak zorunda olmamanız. Acil durum fonunuz, siz gelirinizi kaynağınızı toparlayana kadar masraflarınızı karşılayacaktır.

2.Gelirinizden Az Harcayın
Finansal sağlamlığa ulaşmanıza yardımcı olmak için verebileceğiniz en iyi kararlardan biri, gelirinizden az harcamayı seçmek. Tutumlu bir yaşam tarzı, bütçenizdeki bazı fonları boşaltmanıza yardımcı olmanın her zaman harika yolu.

Tutumlu bir yaşam tarzının ilk adımı, kapsamlı bir bütçeye sahip olmak. Bu, temel harcamalarınızı bilmenizi sağlar. Daha sonra her ay harcamalarınızı azaltmanın bir yolunu bulursunuz. Evde kendi yemeğinizi pişirmek veya işe gidip gelirken bisiklet kullanmak olabilir. Paradan tasarruf etmenin yollarını belirlemek için yaratıcılığınızı kullanın. Harcamalarınızı yazmak için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz.

3.Yatırımlarınızı Artırın
Yatırımlarınıza da bakabilir ve gelecek yıl için yatırımlarınızı artırmanın ve çeşitlendirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Yaşlandıkça, zaman içinde kazandıklarınızı korumanıza yardımcı olmak için riske maruz kalma oranınızı azaltmak iyi bir fikir olur. Ancak bu, artık yatırım yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

4.Yedek Bir Planınız Olsun
Kimsenin yarının ne getirebileceği konusunda kesin bir cevabı yok. Hayatta her şey hepimizin için… Yılın getirdiklerini kontrol edemezsiniz ama hazır olabilirsiniz. Her zaman bir yedek planınız olsun, özellikle de finansal durumunuz söz konusu olduğunda. Acil durum fonunuz bunun sadece bir parçası.

Basit bir bütçe oluşturmayı deneyin. Sonra nasıl sonuçlandığını görmek için onu kullanmaya çalışın. Gelecekte iş fırsatlarınızı genişletmenize yardımcı olacak yeni beceriler de öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu, özellikle çalıştığınız sektör etkilendiğinde size yardımcı olabilir. Yeni beceriler, yeni bir iş ararken daha geniş bir ağ oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

En Çok Konuşulan Kripto Para BirimleriKripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.İşte en çok konuşulan kripto para birimleri:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store