Nasıl Daha Az Para Harcarım?

Paramız varken yaptığımız harcamaları, paramız azaldığı günlerde arıyoruz. Keşke o kadar harcamasaydım da şu an hala param olsaydı ya da şu istediğim cihazı alabilseydim diyoruz. Peki az harcamayı bir alışkanlık haline getirebilir miyiz?
Nasıl Daha Az Para Harcarım?

Akıllı Para Harcamak

Öncelikle az para harcamayı bir tanımlayalım, çünkü sizin ihtiyacınız olan az harcamak değil akıllı harcamak. Sizin 200 liranız var diyelim, ürünün fiyatının 150 lira olduğunu gördünüz, hemen bu ürünü satın alırsanız ürünün 120 lira olduğu başka bir dükkanı gözden kaçırırsınız. Yani siz satın alma gücünüz var diye bir ürünü olduğundan daha fazla paraya alırsanız; az para harcadım diye düşünseniz de aslında akıllı harcamadığınız için fazla para harcamış oluyorsunuz.

İhtiyaçları Listeleyin

Önceliğiniz ihtiyaçları belirlemek olmalı.... Eğer ihtiyacınız olmayan bir şeye az da olsa para harcarsanız, bu sizi ekonomik olarak zorlar. Bu nedenle öncelikle tüm satın almalardan önce bir alışveriş listesi yapın. Ve bu alışveriş listesine sadık kalmaya çalışın.

Araştırma Yapın

Alışverişe çıkmadan önce bu listedeki ürünleri internette aratarak nerede en ucuz olan ürünü bulabileceğinizin de bir araştırmasını yapın.

Harcama Dürtünüzü Kontrol Edin 

Çok açken market, pazar alışverişine çıkarsanız daha fazla harcarsınız. Üzgünken kıyafet satın almaya giderseniz ya da kuaföre giderseniz daha fazla harcarsınız. Yani aslında belli şartlar sizi daha fazla alışveriş yapmaya ve para harcamaya itiyor. Bu şartlar ortada olduğu sürece satın alma faaliyetlerinize bir ara verin.

Bütçe Yapın

Aslında en başta söylenilmesi gereken bütçe yapmaktı. Biz size harcamayı azaltmaktan başlayan bir yol çizdik. Harcamalarınızı nasıl azaltabileceğinizi artık biliyorsunuz. Bunu bir adım daha ileriye götürmek istiyorsanız, harcamalarınızı yazarak takip edin. Her ay başında bütçe yapıp geliri, gideri ayrı bir tarafa yazın. Ve ay boyunca tüm harcamalarınızı not edin. Bazen daha az yazmak için, bazen de yazınca o harcamanın gereksiz olduğunu göreceğiniz için harcamalarınız azalacaktır. Yazmak bütçe yönetiminde sihirli değnek gibi. Bu nedenle bütçe oluşturun ve bu bütçeyi sık sık kontrol edin. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol