'Korona'ya Karşı En Ucuz ve Etkin Mücadele Yöntemi

Korona virüs tüm dünyada yayılmaya devam ederken, uzmanlar virüse karşı etkin korunma yollarının başında elleri yıkamanın geldiğini söylüyor.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak, iyi beslenmek, yeterli uyumak, stresle başa çıkmak virüse karşı alınacak önlemlerin başında geliyor. Bunun dışında hem maliyetsiz hem çok etkin bir yöntem ise hijyeni sağlamak. Bunun için tek ihtiyacınız olan bir sabun ve su. Uzmanlar 20 saniye boyunca elleri iyice sabunlamayı öneriyor. Bu uyarıyı dikkate alıp uygularken su tasarrufunu da unutmayın.

Bir kişinin günde iki kez 1 dakika boyunca musluk suyunu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 ton su israfına neden oluyor. 
Damlayarak akan bir musluk, yılda 3 ton su kaybına sebep oluyor. Bunun tek bir konuta maliyeti ise yılda 6 bin lira civarında. 
Siz de her el yıkamada suyu 20 saniye boyunca akıtmanın yaratacağı su israfını ve maliyetini göz önüne alın, ellerinizi  20 saniye boyunca sabunlarken suyu kapalı tutun. 

Dünyanın yaklaşık 4'te 3'ü sudan oluştuğu için 'su sorunu olmaz' algısı büyük bir yanılgıya ve su israfına yol açıyor.
Özellikle Türk halkının unutmaması gereken bir gerçek var, ülkemiz su zengini değil.
Bir ülkenin su zengini olarak kabul edilmesi için kişi başına yıllık 8-10 bin metreküp su düşmesi gerekiyor. Türkiye'de ise kişi başına düşen su miktarı 1.593 metreküp.  

Yorumlar
Kalan Karakter 800