Hemen Tasarrufa Başlamak İsteyenler İçin 7 İpucu

Tasarruf etmeliyim, paramı birikime ve yatırıma ayırmalıyım diye düşünüyorsunuz fakat o ilk adımı bir türlü atamadınız. Aslında harekete geçseniz bu iş olacak! Peki tasarruftaki ilk adımlar neler olmalı?
Hemen Tasarrufa Başlamak İsteyenler İçin 7 İpucu

Tasarruf etmek istiyorsanız bu önerilere bakarak sonunda paranızı yönetmenizi sağlayacak olan bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

1-    Yazmaya Başlayın

Gelen paradan haberiniz yok, giden paradan haberiniz yok. Harcamalarınızın yazdığı bir yer yok. Gelen gidiyor, giden bir daha geri gelmiyor... Aslında her insan bir şirket gibi yönetilmeli. Harcamalarını yazmalı.

2-    Bütçe Yapın

Hazır yazmaya başlamışken bir defter alın ya da bir bilgisayar dokumanı hiç fark etmez. Yapmanız gereken şey  gelir ve gideri ayrı kısımlarda birleştirmek. Tüm harcamalar kağıdın bir tarafına tüm gelirler kağıdın bir tarafına.  Henüz gelmemiş ama gelecek paralarınızı, henüz ödemediğiniz ama ödemeniz gereken borçları da yazın. Bu kağıda ne zaman bakarsanız bakın tüm finansal raporunuzu görebilin. 

3-    İstek Yani Zaaf Harcamalarınızı Bilin

Bütçe yapıp, harcamalarımızı yazmamız boşuna değil. Bu harcamaları kategorilere ayırın. Örneğin ayakkabı, gömlek için harcadığınız rakamları bir kategoride birleştirin ve ne kadar harcadığınızı görün. Zaten 4 ayakkabınız varken 5. ayakkabıyı mı aldınız? Dolabınız gömlek doluyken ihtiyacınız olmadığı halde gömlek mi aldınız? İşte bunlar zaaflarınız, ilk olarak bunlardan tasarruf edebilirsiniz.

4-    Evde Tasarruf Avına Çıkın

Faturalardan başlayın. Kotayı tüketmediği halde internete yüksek ücret ödemek, hiç kullanmadığı SMS paketi için cep telefonu faturası vermek gibi çok sayıda hatayı hepimiz yapıyoruz. Önce bunlarla başlayabilirsiniz.

5-    Ulaşım İhtiyaç ama Lüks Ulaşım Değil

Hepimiz işe gitmek için arada taksi kullanıyoruz, arada kendi arabamızla yola çıkıyoruz. Bu bazı günler gereklilik olsa da bazen gerçekten bir istek oluyor. Ulaşım harcamalarından tasarruf etseniz de yine gideceğiniz yere varıyorsunuz. Bu nedenle lüks ulaşım yerine olabildiğince metro, minibüs, bisiklet ve yürümeyi tercih edin. 

6-    O Yemeği Evde de Yapabilirdiniz

Eve yemek söylemek ya da dışarıda yemek yemek şu an en çok para harcanan alanlardan biri. Bu arada sırada yapılabilir fakat her gün böyle olursa paranızı boşa harcıyorsunuz demektir. Bunun yerine kolay yapılabilen lezzetli yemekleri araştırın.

7-    Alışveriş Listesi Yapın, Araştırmadan Almayın

Tasarruf tüyolarını anlatırken yazmanın öneminden bahsettik. Alışveriş listesi de sizi hedefe odaklı tutar. Maydanoz almaya gittiğiniz marketten ihtiyacınız olmayan oda süsünü almanızı engeller. Marketteki kalış sürenizi de kısaltır. Ne alacağınızı bilirseniz, onu en ucuz satan yeri de arayabilirsiniz. Unutmayın yakındaki markete, mağazaya değil, istediğiniz ürünü en uygun fiyata satana giderseniz tasarruf edebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol