Faizsiz Finansman Şirketlerine Hangi Düzenlemeler Yapıldı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tasarruf finansman şirketlerinden 23'ünün tek başına, 12'sinin ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere toplam 35 şirketin intibak başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tasarruf finansman şirketlerinden 23'ünün tek başına, 12'sinin ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere toplam 35 şirketin intibak başvurusunda bulunduğunu bildirdi. 

Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alındığı anımsatılarak bu kapsamda, tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin BDDK'ya başvuru yapmalarının zorunlu olduğu ve başvuru yapmayanlar hakkında "İzinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem tesis edileceğinin duyurulduğu aktarılan açıklamada, belirlenen başvuru süresinin dün sona erdiği ifade edildi. 

Açıklamada, BDDK'ya intibak başvurusunda bulunan şirketlerin, değerlendirme süreci tamamlanana kadar faaliyetlerine devam edebileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Diğer taraftan, intibak talebi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından uygun bulunanlar, sektörde faaliyetlerine devam edecek olup, intibak talebi reddedilen şirketler ise ret kararından itibaren faaliyetlerine devam edemeyecektir. Dolayısıyla bugün itibarıyla intibak başvurusunda bulunduğu ifade edilen şirketler haricinde, tasarruf finansman faaliyetinde bulunanlar veya alınması gereken izinleri almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilan ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda tasarruf finansman şirketi gibi faaliyet gösterdiği izlenimini uyandıran söz ve deyimleri kullananlar hakkında kurumumuz tarafından 'izinsiz faaliyette bulunmak' suçundan adli mercilere başvuruda bulunulacaktır."

BDDK'ya intibak başvurusunda bulunan şirketler şöyle:

1- UMUTEVİM YATIRIM ORG. A.Ş (İNTİBAK)
2- FUZUL GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş (İNTİBAK)
3- EMİN EVİM EMİN OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
4- KATILIMEVİM OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
5- MESKENFİNANS GAYRİMENKUL YATIRIM ORG. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
6- KUMBARAEVİM ORG. VE GAYRİMENKUL PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
7- BİRİKİMEVİM GAYRİMENKUL ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
8- İMECE YATIRIM ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
9- YENİEVİM TASARRUFU GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
10- FİNANSEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
11- FİNALEVİM GAYRİMENKUL OTO. ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
12- YAŞAMEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK)
13- ÖNCEEVİM GAYRİMENKUL OTO. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
14- TASARRUF ORG. VE GAYRİMENKUL PAZ. A.Ş. (İNTİBAK)
15- İHTİYAÇEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK)
16- GERÇEKEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
17- HEDEFEVİM GAYRİMENKUL OTO. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
18- İKİZLEREVİM YATIRIM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK)
19- DEĞER TASARRUF GAYRİMENKUL A.Ş (İNTİBAK)
20- NAREVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
21- MOREVİM TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ENER. ORG. VE PAZ. TİC. A.Ş. (İNTİBAK)
22- SİNPAŞ YAPI ENDÜSTRİSİ A.Ş. (İNTİBAK)
23- DOĞRUEVİM GAYRİMENKUL ORG. A.Ş. (İNTİBAK)
24- İSTEK EVİM GAYRİMENKUL OTO. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK - Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
25- VARLIKEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK - Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
26- İKTİSATEVİM GAYRİMENKUL A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
27- PAMUK EVİM ORG. GAYRİMENKUL OTO. İNŞ. MÜH. MİM. TUR. KAT. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
28- VİZYONEVİM GAYRİMENKUL OTO. İLET. PAZ. SAN. TİC. A.Ş (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
29- EZOGELİN TASARRUF GAYRİMENKUL YATIRIM SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK İktisatevim Gayrimenkul A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
30- BİREVİM TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş (İNTİBAK Birevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Org. Paz. ve Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
31- ÇÖZÜM TASARRUF ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Birevim Tasarruf Gayrimenkul Oto. Org. Paz. ve Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
32- BİRLİKBİRİKİM GAYRİMENKUL ORG. İLET. OTO. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. ve Org. A.Ş. çatısı altında devir suretiyle)
33- GELECEK TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. VE ORG. A.Ş (İNTİBAK Gelecek Tasarruf Gayrimenkul Oto. ve Org. A.Ş. çatısı altında devir suretiyle)
34- DESTEKEVİM GAYRİMENKUL İNŞ. TAAH. OTO. ORG. SAN. TİC. A.Ş. (İNTİBAK Destekevim Gayrimenkul İnş. Taah. Oto. Org. San. Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)
35- GÜVENCE TASARRUF GAYRİMENKUL OTO. ORG. PAZ. VE TİC. A.Ş. (İNTİBAK Destekevim Gayrimenkul İnş. Taah. Oto. Org. San. Tic. A.Ş. çatısı altında birleşme suretiyle)

 

İyi Borç Kötü Borç Nedir? Borcun iyisi veya kötüsü olur mu? Borç konusunda tüm merak ettiklerinizi yanıtladım!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store