Evde Yerden Tasarruf Sağlayan Öneriler

Küçük evlerde eşyaları sığdırmakta zorlananlar için yer tasarrufu imkanı sunan ve evin daha geniş görünmesini sağlayan önerileri sıraladık.
Evde Yerden Tasarruf Sağlayan Öneriler

Minimal evlerde yaşamanın birçok avantajı bulunuyor; küçük evlerin enerji tüketimi daha az oluyor, hem ışıklandırma hem ısınma açısından ve elbette temizlemesi de daha kolay oluyor. Üstelik küçük ev, daha az eşya yani daha az masraf demek. Ancak yine de, ne kadar az eşya alsak da, aldıklarımızı sığdırmakta ve geniş geniş dekore etmekte zorluk yaşıyoruz. Tam da bu noktada uygulanabilecek ufak taktikler devreye giriyor.

Mutfak Alanı

Mutfak eşyaları oldukça yer kaplıyor. Genellikle eve hediye alındığında bilindiği gibi en çok bardak, tabak çanak seti geliyor ve bir süre sonra bunları koyacak yer bulunmuyor. İlk kural, ihtiyaçtan fazlasını almamak.Gelen hediyeleri de ihtiyacı olan başkalarına dağıtmak ;)

Mutfakta masa kullancaksanız, katlanabilir masa kullanmanız akıllıca olacaktır. Aslında bu durum sadece mutfakta değil tüm odalarda geçerli. Katlanabilir eşyalar yerden tasarruf sağlayacaktır.

Mıknatıslı kavanozlar kullanarak buzdolabınızın üzerindeki alanı değerlendirebilirsiniz. Böylelikle raflarda başka şeyler koymak için er açıklacaktır.

Yatak Odası

Bazalı yatak seçimi, yeri tasarruflu kullanmak için her zaman iyidir. Kışlıklarınızı ve yazlıklarınızı yatak altına yerleştirebilirsiniz.

Gömme dolap kullanmak kullanmak da yer açısından oldukça pratik fakat, kiracıysanız bununla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda dolabın arkasında yer kaldıysa arkasını, üstünde yer varsa üstünü kullanabilirsiniz. Görünüm açısından dolabın üstüne valiz koymayı iyi bulmuyorsanız, bölmeli mobilyalardan dolabın üstüne yerleştirebilirsiniz.

Yine dolabın içindeki yeri artırmak için bölmeli askılardan kullanabilirsiniz.

Küçük bir yatak odanız varsa, kapının açılacağı alanı bile değerlendirmek istersiniz. Bunun için açtığınızda sizi yerden edecek kapılar yerine, sürgülü kapılar yaptırabilirsiniz.

Salon ve Oturma Odası

Minimal dekorasyonda büyük büyük mobilyalara ve vitrinlere yer yok. Bunun yerine raf kullanmak oldukça pratik. 

Alçak mobilyalar tercih edin. Koca koca büyük mobilyalar, yerinizi daha da daraltacaktır.

Renkler

Açık renkler evin daha geniş görünmesini sağlar. Beyaz, krem veya açık gri gibi renkleri seçebilirsiniz.

Aynalar

Aynalar, evinizin olduğundan büyük gözükmesini sağlayarak bu illüzyonla ortamı genişletecektir.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol