Ekşi Sözlük Yazarlarından Tasarruf Tavsiyeleri

Ekşi Sözlük sıklıkla ziyaret edilen mecralardan biri. Gündemi, sinemayı, goygoyu hatta tasarruf yöntemlerini bile takip etmek isteyenler Ekşi Sözlük'e uğruyor. Sizler için Ekşi Sözlük yazarlarının uyguladığı tasarruf yöntemlerini derledik.
Ekşi Sözlük Yazarlarından Tasarruf Tavsiyeleri

Bilindiği üzere dışarıda oldukça para harcıyoruz. Ofis ortamından sıkıldığımız için sürekli dışarıda olmak istiyoruz. Bu da bütçemizi bir hayli etkiliyor. Ekşi Sözlük'te karşımıza çıkan ilk tasarruf yöntemi bu konuyla ilgili oldu. Dışarıdan yemek yemeyi bıraktığını söyleyen yazar, evde kendilerine yemek ve sos hazırladıklarını söylüyor.

Toptan Alışveriş Yapın

Artık sadece küçük market sahipleri değil herkes toptan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Toptan alışveriş yaptığınız zaman ürünler daha uygun fiyata geliyor. Uzun ömürlü ürünleri uygun fiyata alırsanız o kadar kara geçersiniz. Mesela temizlik ürünleri bunun için birebir. 

Poğaça - Simit Tüketmeyin

Sabah hızlı bir şekilde çıktığımız için evde kahvaltı yapma fırsatı bulamıyoruz. Bu da bizi simit ve poğaça almaya itiyor. Farkında olmadan her gün ortalama 5 TL kahvaltı için harcama yapabiliyoruz. Bu aya vurulduğu zaman bütçeyi oldukça etkiliyor. Bunun için evde kahvaltı yapmaya çalışın. Ya da imkanınız varsa kendi poğaçanızı kendiniz hazırlayın ve iş yerinde tüketin.

"Gerçekten Buna İhtiyacım Var Mı?"

Alışverişe çıktığınız zaman ya da vakit öldürmek için AVM'lerde dolaştığınızda sormanız gereken en önemli soru, "gerçekten buna ihtiyacım var mı?" olmalı. Çünkü alışverişe çıktığımız zaman farkında olmaksızın her şeyi almak istiyoruz. Hatta kimi zaman kendimizi bile kaybediyoruz. Bunun için bir ürünü satın almadan önce kendinize bu soruyu sorun. Bizim de her zaman söylediğim ‘Buna ihtiyacım var mı?’ sorusunu Ekşi Sözlük'ten bir yazar da denemiş ve "basit ama farkındalık yaratıp almaya çalıştığım pek çok şeyden vazgeçmemi sağlayan bir yöntem" yazmış. Denemesi sizden.

Tasarrufa Evde Başlayın

Evde geçirdiğiniz zamanı tasarrufa çevirmeniz mümkün. Suyla başlayalım. Su evlerin olmazsa olmazlarından biri. Duş alırken, tıraş olurken, diş fırçalarken, temizlik yaparken... Evin her alanında su kullanıyoruz. Su tüketimimizin artması ise faturaya yansıyor. Bunun için birkaç küçük yöntemle sudan tasarruf sağlayabilirsiniz. Tıraş olurken ya da diş fırçalarken musluğu kapatabilir duş alırken gereksiz su harcamanızı durdurabilirsiniz. Aynı zamanda elde bulaşık yıkamak yerine bulaşık makinesini doldurabilirsiniz. Elde bulaşık yıkamak sizin bile farkında olmadığınız kadar su harcamanıza neden oluyor.

Kumbara Yapın

Kumbarayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Kolay açılmayan bir kumbara alın ve önünüze bir zaman hedefi koyun. Ekşi Sözlük yazarlarından biri şu örneği veriyor: Bozuklukları kolay açamayacağınız bir kumbara veya kutuda biriktirip hiç dokunmayın. Üçer aylık periyodlarla biriktirip tümletin ve hesabınıza yatırın. Nasıl değerlendireceğiniz sizin takdiriniz fakat sene sonunda çok güzel birikim yaptığınızı göreceksiniz. Bunu yıllarca devam ettirmek ise harikulade olacaktır.

Ek Gelir Elde Edin

Kimi zaman maaş yetmiyor çünkü hayat gittikçe pahalılaşıyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde hayat daha da pahalı. Bunun için eğer işiniz de müsaitse ek gelir elde etmeye çalışın. Hele ki freelance yapabileceğiniz bir işe yeteneğiniz varsa bunu deneyebilirsiniz. Aslında bu yöntemle kendinizi güvenceye de almış oluyorsunuz. Para biriktirmeye başladığınız için daha rahat hissedeceksiniz.

Fazla Nakit Para Taşımayın

Yanınızda ihtiyacınızdan fazla nakit para taşımayın. Çünkü para çok kolay harcanabilen bir şey. Bunun yerine Ekşi Sözlük yazarı şu yöntemi uyguluyor: Nakit parayı acil durumlar için üzerimde taşıyorum, fazlasını yanımda bulundurmuyorum çünkü çabucak gidiyor. Hem de harcadığımda ay sonu paranın nereye gittiğini unutuyorum. Bunun yerine, harcamalarımın tamamını kredi kartından yapıyorum ve limiti bilerek artırmıyorum. Bu sayede neye ne kadar harcadığımızın takibini yapabiliyoruz. Kafada da bir limit belirleyip, kredi kartı limitinden aşağıda tutulan harcama miktarı direkt olarak artı hanenize yazılıyor. Ayrıca sürekli kontrol etmelisiniz. Bu sayede nerede durmanız gerektiğini, bir sonraki ay nasıl harcama yapacağınızı biliyorsunuz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol