Bu 8 Yol ile İsrafı Nasıl Önleyebilirsiniz?

Günlük hayatımızda verdiğimiz pek çok kararın gezegen üzerinde büyük etkisi var. Bu etkiyi biraz olsun önleyebilmek adına çevre dostu ve kalıcı etkisi olacak bu küçük değişiklikleri uygulamaya ne dersiniz?

1 8 İçecekler için yeniden kullanılabilir şişe veya bardak kullanın
İçecekler için yeniden kullanılabilir şişe veya bardak kullanın

Yeniden kullanılabilir şişe kullanarak, paradan tasarruf edebilir ve israfı azaltabilirsiniz. Bu, tek kullanımlık kapları da ortadan kaldıracaktır. Çoğu kutu ve şişe geri dönüştürülebilirken, üretilmeleri, şişeleme tesisine sevk edilmeleri ve ardından satın alınmak üzere mağazaya gönderilmeleri için çok fazla enerji gerekiyor. Tek su şişesi kullanılarak, plastik tüketimi büyük ölçüde azaltılabilirsiniz.

2 8 Yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları kullanın
Yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları kullanın

Tıpkı yeniden kullanılabilir su şişesi gibi, evde unutulmasına rağmen, hali hazırda yeniden kullanılabilir alışveriş çantanız olabilir. Hatırlamanıza yardımcı olması için alışveriş listenizin en üstüne ‘’ÇANTA ALMAYI UNUTMA’’ yazmayı deneyebilirsiniz. Pek çok market, torbalar için ekstra ücret koyuyor. Böylece bir kerelik plastik poşet kullanımınızı azaltırken birkaç kuruş tasarruf edebilirsiniz.

3 8 Akıllıca satın alın ve geri dönüştürün
Akıllıca satın alın ve geri dönüştürün

Daha az ambalajlı ve/veya geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünler satın alarak ürettiğiniz atık miktarını azaltabilirsiniz. Satın almadan önce etiketleri mutlaka kontrol edin. 

4 8 Kompostlayın! https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/garbage-dump-plastic-waste-pile-bottle-789812497
Kompostlayın! https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/garbage-dump-plastic-waste-pile-bottle-789812497

Çöpünüzdeki öğelerin %25'inin potansiyel olarak atık akışından alınabileceğini ve kompostalabileceğini biliyor muydunuz? Meyve ve sebze artıkları, yumurta kabukları, kahve telvesi, çim kupürleri ve yaprakların tümü kompostlanabilir. Kompostlama, daha önce bahsedilen yaşam tarzı değişikliklerinden daha fazla çaba gerektirse de size faydalı bir geri dönüş sağlayacaktır. Gübrelerden tasarruf edeceksiniz ve kendi sebzelerinizi yetiştirebileceksiniz. Ve muhtemelen daha iyi verim alacaksınız. Organik madde ayrıca daha fazla su emmek için sünger görevi görecektir, yani bitkilerinizi çok fazla sulamanıza gerek kalmayabilir, bu da paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. 

5 8 Tek kullanımlık yiyecek ve içecek kaplarından ve mutfak gereçlerinden kaçının
Tek kullanımlık yiyecek ve içecek kaplarından ve mutfak gereçlerinden kaçının

Mümkün olduğunda tek kullanımlık kahve fincanları, tek kullanımlık mutfak eşyaları, pipetler ve peçetelerden kaçınmaya çalışın. Plastik pipeti tamamen hayatınızdan çıkarın veya bunun yerine yeniden kullanılabilir metal olanları satın alın.  Bu ürünleri kullanımımızı azaltmak için yapabileceğimiz her şey hayatımızda büyük etki yaratacaktır. 

6 8 İkinci el ürünler satın alın ve kullanılmış ürünleri bağışlayın
İkinci el ürünler satın alın ve kullanılmış ürünleri bağışlayın

Yeni bir şey satın almadan önce istek mi ihtiyaç mı diye düşünün. Bu size çok para kazandırabilir.  İkinci el eşyalar satın alarak, eşyaların çöpe gitmesini önlemenin yanı sıra yerel yardım kuruluşlarını da desteklemiş olacaksınız. 

7 8 Yerel çiftçi pazarlarından alışveriş yapın ve paketlemeyi azaltmak için toplu olarak satın alın
Yerel çiftçi pazarlarından alışveriş yapın ve paketlemeyi azaltmak için toplu olarak satın alın

Yerel çiftçi pazarında alışveriş yapmak kazan-kazandır. İlk olarak, yerel çiftçileri desteklerken aynı zamanda büyük marketlerde bulabileceğinizden daha taze malzemeler elde edeceksiniz. Yerel olarak üretilen yiyeceklerin nakliye sırasında çok uzağa gönderilmesi veya soğutulması gerekmez. Yerel çiftçiler genellikle daha az paketlemeye ihtiyaç duyar. Ayrıca toplu gıda satan mağazalarda alışveriş yaparak ambalaj atıklarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz, ancak kendi kaplarınızla hazırlıklı gelmeniz gerekir.           

8 8 Kâğıt kullanımınızı azaltın: posta, makbuz, dergi…
Kâğıt kullanımınızı azaltın: posta, makbuz, dergi…

Günümüzün dijital dünyasında, çoğu şirket faturaları e-posta ile sunar ve hatta bazıları bunu yapmak için teşvikler sunar. Daha fazla mağaza da e-makbuz sunuyor, bu harika çünkü iade etmeniz gerektiğinde kaybetmeleri daha zor. Tabletinizde veya bilgisayarınızda okuyabileceğiniz favori dergileriniz için dijital abonelikleri düşünün. Dijital abonelikler de genellikle basılı sürümden biraz daha ucuzdur. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800