Basit Ama Etkili Tasarruf Tüyoları

Bazı küçük alışkanlıklarınızı değiştirmenizin ne büyük sonuçlar doğurabileceğini düşündünüz mü hiç? İşte size basit, zorlanmadan kolaylıkla uygulayabileceğiniz tüyolar...
Basit  Ama Etkili Tasarruf Tüyoları

1. Dışarıdan kahve almak yerine, kahvenizi küçük bir termosta yanınızda taşıyın. Bunu her gün yapamam derseniz, önce haftada 1-2 gün yanınızda kahvenizi taşımayı deneyebilirsiniz. (Günde 5 lira x 20 iş günü desek ayda 100 LİRA!)

2.  İşe / okula giderken yemeğinizi yanınızda taşıyın. Tüm dünyadaki tasarruf akımı nedeniyle 'sefertasları' artık yanınızdan ayırmak istemediğiniz kadar güzel tasarımlara sahip. "Yemeğe para vermiyorum, yemek fişlerim var" derseniz, o fişleri de başka ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. (Günde 7 lira x 20 iş günü desek ayda 140 LİRA!)

3. Arabanızı komşularınızla / iş arkadaşlarınızla paylaşın. İşe / okula giderken aynı yere / civarlarda bir yere giden bir komşunuz / arkadaşınızla benzini paylaşın. (Haftada 100 tl bezin alıyorsunuz desek 50 tl ödeyeceksiniz. 50 x 4 hafta 200 LİRA!)

4. Yakın yerlere yürüyün. Bu hem sağlığınız için de çok faydalı. (Haftada 20-30 tl kar etseniz ayda 100 TL civarı)

5. Spor salonuna gitmektense evde  ya da parklardaki spor araçları ile egzersiz yapın.

6. Kendi yiyeceklerinizi yetiştirin. Bunun için bahçem / bilgim yok demeyin. Bu konuda artık çok pratik ürünler satılıyor, uygun fiyata bunları alarak başlayabilirsiniz. Hem daha sağlıklı.

7. Haftalık yemek listenizi önceden hazırlayın ve ona göre listeyle alışveirşe çıkın. Böylece gereksiz şeyler almaz, israf da yapmamış olursunuz. Aldıklarınızın mevsime uygun olmasına da dikkat!

8. İçeceğe harcadığınız parayı hesaplayın ve evde kendi içeceklerinizi (ayran - limonata) yapmayı deneyin. Hem daha sağlıklı, hem daha ucuz!

9. 10 saniye kuralını hayatınızdan eksik etmeyin. Birşey almadan önce 10 saniye durun ve istek mi ihtiyaç mı düşünün!

10. Sigarayı bırakın, olmadı azaltın. Bunun için Alo 171 “Sigara Bırakma Hattı”nı arayabilirsiniz. Hem cüzdanınızı hem sağlığınızı koruyun.

Bu tarz ufak değişikliklerle belki de evinizi, arabanızı almak için peşinatı biriktirmeye giden yolda ilk adımı atacaksınız ya da düğününüzü yapmak için ayırdığınız birikime katkı sağlayacaksınız. Bir şey almak istemiyorum ki demeyin, emekliliğinizi daha rahat geçirmenize katkısı olur... Sizin de hayatınızda sadece ufak değişikliklerle birikiminize destek sağladığınız tüyolarınız varsa paylaşın. Hayat paylaşınca güzel! 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol