Bankacılıkta Tercih Sebebi: Masrafsızlık

Hemen hemen hepimizin bir bankada hesabı var ve işlemlerimizi bu banka hesaplarından yapıyoruz. Peki EFT, havale işlemleri, başka ATM’den para çekmek için para veriyor musunuz? Masrafsız bankacılık artık bir tercih sebebi. Sizin de tercihlerinizi gözden geçirme vaktiniz geldi.
Bankacılıkta Tercih Sebebi: Masrafsızlık

Yatırımlarınızı, birikimlerinizi, tasarruflarınızı bankada tutarak çalınma ve kaybolma riskinden korumanız gerekiyor.  Peki banka seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu zamana kadar eve en yakın olan banka, maaşınızın yattığı banka ya da anneden babadan gördüğünüz bankayı seçmiş olabilirsiniz. Bugün itibariyle kendi çıkarlarınızı düşünmeniz gerekiyor.

1-         Kilit Noktalarda Şube ve ATM

Seçeceğiniz bankanın şube ve ATM yaygınlığı sizin işlerinizi kolay halledebilmeniz, nakit paraya dilediğiniz anda ulaşabilmeniz için önemli. Şubelerde yapılabilen bazı özel işlemler için saatlerinizi banka şubesi aramakla geçirmemelisiniz. 

2-         Dijital Mobil Bankacılık

Devir teknoloji devri, hız devri. Bankacılık işlemlerini evden, ofisten ya da seyahatteyken rahatlıkla yapabilmelisiniz. Vakit nakittir. Bankacılık işlemlerini her yerden yapabilmenize olanak sağlayan bir banka ile çalışmalısınız. Yani çalışacağınız bankanın dijital kısmının sorunsuz çalışması ve her ihtiyacınıza cevap verebilmesi lazım.

3-         Avantajlı Oranlar

Bankanız eğer A yatırım aracını (Dolar, Euro, Altın vb ürünler olabilir) 10 liraya satıyor ve sizden 7 liraya almayı taahhüt ediyorsa. Diğer bankalarda ise bu rakam 8-9 ise demek ki sizin bankanız avantajlı oranlar vermiyor. Bu bankayla çalışarak para kaybetmenize gerek yok. İyi bir banka alım ve satımlarda avantajlı oranlar sunmalı. 

4-         VE EN ÖNEMLİSİ MASRAFSIZLIK

Dijitalleşen bir bankacılıktan bahsettik. Bu dijitalleşmeyle birlikte bazı masraflar da azaldı. Bankalar şube, şube çalışanı gibi unsurlar için artık daha az masraf yapıyor. Fakat yine de EFT, HAVALE gibi işlemler için dijital şubelerde de masraf alanlar var. Yine hesap işletim ücreti için masraf kesintisi yapan bankalar ve başka banka ATM’sinden para çektiğinizde sizden bir ücret kesen bankalar da var. Bunlara alternatif olarak masrafsız bankacılık yapanlar da var. Örneğin Senin Bankan’da yukarıda saydığımız EFT, havale, hesap işletim ücreti için para ödemiyorsunuz. Bunlara ek olarak her ay 3 kez başka banka ATM cihazlarından da ücretsiz para çekebiliyorsunuz. 

Kısacası banka seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bankanın değil sizin cebinizin kazanması. Zamandan ve nakitten tasarruf yapabilmeniz. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol