Avrupa'da Gaz Fiyatları Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine mi Ulaştı?

Avrupa doğal gaz ve elektrik fiyatları rekor seviyeye ulaşarak, arz sıkıntısının tam da cuma günü başlayan kış sezonuyla birlikte daha da kötüleşeceğinin sinyalini verdi.

Avrupa doğal gaz ve elektrik fiyatları rekor seviyeye ulaşarak, arz sıkıntısının tam da cuma günü başlayan kış sezonuyla birlikte daha da kötüleşeceğinin sinyalini verdi.

Gazdan kömüre ve elektrik üretimi için suya kadar her kaynağın arzı yetersiz ve üstelik talep seviyesi de pandemi kaynaklı bir durgunluktan eski seviyesine geri dönüyor.

Equinor ASA'nın kıdemli başkan yardımcısı Alex Grant, çarşamba günü Londra'da düzenlenen bir konferansta, "Bu fiyatların bir gün geleceğini tahmin etmemiştik" dedi. “Fiyatlar, gelecekte olabilecekler için risk primi içeriyor ve risk hala büyük ölçüde gaz arzına bağlı.”

İngiltere'deki üç küçük enerji üreticisi çarşamba günü iflas etti ve yaklaşık 1,7 milyon hane şimdi enerji sağlayıcılarını değiştirmek zorunda.

Fiyatlar keskin bir şekilde yükselmeye devam ediyor...

Bu arada Fransa Başbakanı Jean Castex, hükümetin enerji fiyatlarındaki artışı azaltmak için uygulamaya koymayı planladığı önlemleri 30 Eylül akşamı açıkladı.

Inspired Energy raporuna göre, Avrupa'ya LNG olarak gaz akışı Asya'dan gelen rekabet nedeniyle engellenmeye devam edecek. “Çin'de sistem otoriterliği devam ederken, Asya'nın LNG kargoları için tercih edilen satıcı yönü olmaya devam ettiği göz önüne alındığında, kömür ve LNG talebinin yüksek kalmaya devam etmesi muhtemel” dedi.

Avrupa’da temel ölçüt sayılan Hollanda doğalgazı gelecek ay için, megawatt-saat başına %13,4 kadar artarak 98.23 Euroya yükseldi. İngiltere kontratı da %17,4 artışla dönem başına 252,53 Peni ile yeni bir zirveye ulaştı. Her iki kontratın fiyatı da geçen ay iki katından fazla arttı.

Almanya’daki enerji ise gelecek yıl için megawat-saat başına %12 kadar artarak 132 Euro'ya yükselirken, bunun Fransız eşdeğeri megawatt-saat başına %10,3 artarak 135,50 Euro'ya yükseldi. Her ikisi de perşembe günü rekor seviyelere ulaştı.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-30/european-gas-and-power-prices-jump-to-record-as-crisis-worsens

Çin'in Evergrande'si Temerrüte mi Düşüyor? Çok değil sadece iki yıl önce, emlak kralı Xu Jiayin, ülkenin gösterişli, yeni keşfedilen servetinin bir modeli olarak Çin'in zengin listelerinin başındaydı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store