Falezlerdeki çocuk

Falezlerin aşağısındaki kumsalda çıplak ayaklarıyla denize doğru yürüyen çocuğa endişeli gözlerle bakıyordu. Çocuk henüz çok küçüktü; iki ya da üçüncü yaşını yaşıyordu...

Pembe beyaz motiflerle süslü baştan geçme entarisi içinde denize doğru küçük adımlarla yürüyordu. İnce, açık kumral saçları denizden esen meltemle uçuşuyordu. Deniz beyaz bir sisle başlayıp ileriye doğru türkuaz bir sonsuzluğa uzanıyordu. Sanki deniz onu çağırıyordu; ama o, daha denizin ne olduğunu bilmiyordu. Denize doğru içgüdüsüyle yürüyordu. Sahilde bir başına
olmasına karşın her hangi bir korku yaşamıyordu.

Esas korku ve endişeyi falezlerin üzerinde o yaşıyordu; aşağıda, çocuğun yanında kimseler yoktu; çocuk, birazdan denizle buluşacak ve suyun içinde kaybolacaktı. Bu yüzden korkulu ve telaşlıydı: Bu korku bütün benliğini sarmıştı; ruhu, birazdan tanık olacağı olayın cenderesinde eziliyordu. Çocuğa yukarıdan biran evvel ulaşmak istiyordu. Ancak ayaklarının dibinden başlayan uçurum buna imkân tanımıyordu. Dolanarak sahile inmesi halinde iş işten geçebilir, çocuk denizle buluşarak boğulabilirdi. Bu yüzden, bulunduğu yeri terk etmek, onu gözden kaybetmek istemiyordu. Çocuğun mırıltılar halindeki iç sesi kulaklarında yankılanıyordu; avazı çıktığı kadar bağırmak istiyor, ancak çocuğu korkutmaktan çekindiği için çığlıklarını içine gömüyordu. Uzaklardan bir tekne geçiyordu; içindeki insanlara kendini göstermek için el kol ediyor, ancak başarılı olamıyordu. Çocuk kumsalda küçük adımlarla yürüyor sanki tekneye ulaşmak istiyordu. Ancak teknedekiler onun farkında değillerdi. Acaba çocuğun teknedeki insanlarla bir ilişkisi olabilir miydi? Belki de teknedeki insanlar da onu arıyor olabilirlerdi. Fakat çocuk kumsala nasıl ve nereden gelmişti? Etrafta ne bir insan ne bir canlı vardı.

Çaresizdi; çocuğa biran evvel ulaşması gerekiyordu, yoksa deniz onu yutacaktı. Bu korku bağrına saplı bir bıçak gibiydi; onu bağrından çekip çıkarmak, çocukla biran evvel buluşmak istiyordu. Bir anda etrafındaki her şey yitip gitti. Gözleri çocuktan başka bir şeyi görmez oldu; ve sonrasında kendini, falezlerden aşağı, boşluğa bıraktı. Çok kısa bir süre havada süzüldü; kayalara çakılıp parçalanmayı beklerken, havada asılı kaldı; sonrasında, bir tüy gibi kumun üzerine yumuşacık indi!

Deniz dingin, hava açıktı. Yaprakların taze yeşili dağların soluk mavisi üzerine düşüyordu. Sahilde terk edilmiş sahipsiz bir teknenin gölgesine sığınmıştı. Buraya taşındıklarından beri bu tekne buradaydı. Kumsalda unutulup, terk edilmişti sanki. Boyası dökülmüş, borda ve dip tahtaları yer yer kırılmıştı. Üzerinden motoru alınmış, uskurunun bulunduğu yerde koca bir delik oluşmuştu. O, gün içinde kitabını alarak, bu teknenin gölgesine sığınırdı. 

Yine böylesi saatlerden biriydi. Kitabına dalmış, sıcağın verdiği rehavetle içi geçer gibi olmuştu. Bir anda kulaklarında yankılanan o sesle irkildi. Bu ses, kumsaldaki çocuğun mırıltılarının aynıydı. Yerinde doğruldu; sese dikkat kesildi, nefesini tuttu. Ses kesilmişti! Kendini kötü hissetti. Ancak üzerinde durmadı; uyku rehavetine verdi. Gitmeye hazırlanırken aynı sesle yeniden irkildi! Bedenini soğuk bir terin kapladığını hissetti. Korkulu bakışlarını teknenin her yerinde gezdirdi. Ortalıkta teknenin sefaletinden başka bir şey görünmüyordu. Başına güneş geçmiş olabilir miydi? Yoksa… Kendinden korkmaya başladı ve evin yolunu tuttu.

Garip duygular içindeydi. Rahatlatır düşüncesiyle kendini duşa attı. Duş sonrası bedenini bir rehavet kapladı. Ancak uyumaktan korkuyordu. Benliğini bir vahamet duygusu sarmıştı ve ses kulaklarından gitmiyordu. Gördüğü rüyanın hala etkisindeydi. Sahilde gölgesine sığındığı tekneyle rüyasındaki tekne aynı olabilir miydi? Ama sahildeki tekne çok zaman önce buraya atılmıştı. Peki, ya o çocuğun tekneyle ne gibi bir ilgisi olabilirdi? Çocuk adeta tekneye ulaşmak istercesine denize doğru yürüyordu. Pekâlâ, çocuk ailesiyle birlikte bir deniz kazası geçirmiş, sonrasında da tekne sahilde terk edilmiş olabilirdi. Çocuğun mırıltıları hala kulaklarını tırmalıyordu. Sanki çocuk teknedeydi. Aile gerçekten bir deniz kazası geçirmiş olabilir miydi? Çocuk acaba kurtulmuş muydu?

Bütün bu sorular kafasının içinde ve ruhunun derinliklerinde yankılanmasına rağmen işin tılsımı bozulabilir düşüncesiyle olayları ailesiyle paylaşmaktan da korkuyordu. Bu çocuk kimdi, rüyasına neden girmişti? Sahilde terk edilmiş teknede çocuğun mırıltılarını neden duymuştu? Kendisine bir mesaj mı veriliyordu, bir şeyler yapması mı bekleniyordu? Fakat ne yapabilirdi? Hayretler içindeydi; tanımadığı bir çocuğun denizde boğulmasına gönlü razı olmamıştı. Bu acıyı, bu korkuyu iliklerine kadar yaşamıştı. Kendi hayatını düşünmeden, bedeninin kayalarda parçalanmasına aldırış etmeden sırf çocuğu kurtarmak için kendini falezlerden aşağı atabilmişti! Acaba test mi edilmişti? Ama bu bir sınavsa bunu başarıyla atlatmıştı; o an kendi canını unutarak çocukla özdeşleşmişti. Vicdan, sevgi ve hamiyet duyguları can varlığını galebe çalmıştı. Ve en önemlisi bu davranışı karşılıksız kalmamış, adeta ödüllendirilmişti; falezlerden kumun üzerine bir tüy gibi inmişti.

Fakat olay devam ediyordu; rüyada kalmamıştı. Sahildeki teknede duyduğu o sesler neyin nesiydi? Neden duymuştu? Böyle bir çocuk var mıydı, gerçekten yaşıyor muydu? Çaresizdi… Bütün bunları ailesiyle paylaşmak istiyor, bir yandan da olayın tılsımından korkuyordu. 

Dışarıda güzel bir akşam vardı. Annesiyle birlikte sofrayı verandaya kurdular. Yemek için babalarını beklediler.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fethi Denizmen
Cemal Kardeş bir nefeste hızla okudum hikayeni. Bireyin dış dünya algısını kendinde hissetmesi, kendi iç dünyasındaki vicdan acıma merhamet Ve tüy gibi kumsala inişinin verdiği duygu çok güzel de, final cümlenle hikaye okurun yorumuna bırakılmış netflix dizileri gibi. Yorumu oluşturmakta zor fenomenolojik felsefe ile kaleme alınmış olsa da Özetle bana bu kadar yazdırtan ta o da yeter ..!!😊

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store