Trafik sigortasına %40'a kadar indirim geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, trafik sigortasına getirilecek tavan fiyat uygulamasını anlattı.
1
TAVAN FİYAT

Zorunlu Trafik Sigortası'nda yapılan tüm çalışmalara rağmen fiyatların uygun bir seviyeye çekilemediğini söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, tavan uygulamasına gidileceğini açıkladı.

2

1 Nisan'dan itibaren sigorta poliçesinde tavan fiyat uygulaması başlayacak. Buna göre sigortacılar belirlenen bu fiyatın üzerine çıkamayacak.

3

2017 yılı sonuna kadar devam edecek uygulamada tahmini en düşük fiyat 430 lira olacak.

4

En riskli grup otomobillerde indirim %28, en düşük riskli grupta ise %26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak araçlarda ise indirim %40'ı bulacak.

5
MEVCUT SİGORTALILARIN DEĞİŞTİRME HAKKI VAR

Hazine’nin  yaptığı değişiklik ile pahalı fiyattan sigorta yaptıran vatandaşlar fiyatlarını düşürmek istiyorlarsa mevcut poliçelerini iptal etme hakkına sahip oldu. Bu sayede pahalı fiyattan sigorta yaptırmış olan 16.5 milyon araç sahibi poliçesini iptal edip tavan fiyat uygulamasından yararlanabilecek. 

6
TRAFİĞE YENİ GİREN OTOMOBİLLERDE FİYAT

Ortalama bir hesaplama yapacak olursak trafiğe yeni girecek olan otomonillerde 817 lira olan tavan fiyatı kalkıyor. Yeni tavan fiyatı ise 490 lira oluyor.

7
İKİNCİ YIL

Otomobil trafiğe çıktıktan sonra kaza yapmazsa ikinci yılda sigorta fiyatı 630 lira olan şimdiki fiyattan 466 liraya iniyor. 

8

Üçüncü yıl da kazasız olursa tavan fiyat 391 liraya iniyor. 4 yıldan itibaren ise fiyat 330 lira olacak.   Her yıl kaza yapan sürücülerin tavan fiyatı ise 1.574 liradan 1.133 liraya indi.

9

Trafiğe yeni giren ve kaza yapanların tavan sigorta fiyatı ise sonraki yıl 1.219 TL'den 877 TL'ye inecek. InternetHaber.com'un ortalama araç fiyatını baz aldığı hesaplamalarına göre en kötü sürücülerde ortalama primler 2.939’dan 2.116 liraya inecek. Tüm araçlar hesaplandığında ise ortalama fiyat 369 lira olacak.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol