Trafik Sigortası Lüks Mü, İhtiyaç Mı?

Özlem Denizmen'in Posta Gazetesi'ndeki 11 Ocak tarihli köşe yazısı...
Trafik Sigortası Lüks Mü, İhtiyaç Mı?

Türkiye’deki her 10 trafik kazasından 9’u maddi hasarla sonuçlanıyor. Kazanın manevi tarafının yanında, bir de maddi yönü var...

İşte bu nedenle her yıl yenileyerek zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmalı.

TRAFİK SİGORTASI ZORUNLU

■ Nedir, neleri kapsar: Hasar anında araç sahibinin karşı tarafa verdiği fiziksel ve maddi zararları güvence altına alan sigortadır.

■ Unutmayın: Her yıl yenilenmesi gerekir.

■ Neleri kapsamaz: Hırsızlık, doğal afet ve kendi aracınızda ve sizde oluşacak zararı karşılamaz.

■ Duyarsızız: Adı üstünde ‘zorunlu’ ama 10 araçtan yedisi için zorunlu trafik sigortası yaptırılıyor.

■ Dikkat: Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar görüldükleri yerde bağlanırlar ve trafikte kalmalarına izin verilmez.

■ Limiti belli: Sigorta, kazadaki zararların hepsini ödemez. Bir limiti var. Bu limit her yıl resmi olarak belirlenir. Bu limiti aşan kısmın sorumluluğu sizde.

İYİ SÜRÜCÜLERE PRİM MÜJDESİ

Yeni uygulamada pozitif ayrımcılık var. geçmişinde daha iyi sicili olan sürücüler daha az sigorta ücreti ödeyecek. geçmişinde kazaya karışan sürücüler ise hasarın miktarı ve kazanın şekline göre daha fazla prim ödeyecek.

KASKO YAPTIRMAK İSTEĞE BAĞLI

■ Nedir, neleri kapsar: Kasko sadece kazada değil, hırsızlık, yangın, deprem gibi birçok duruma karşı sizi ve aracınızı güvence altına alan ve isteğe bağlı olan bir sigorta çeşididir.

■ Sadece trafik sigortası yetmez: Türkiye’de, araç sahiplerinin sadece dörtte biri hırsızlık, yanma, kaza gibi risklere karşı kasko yaptırarak önlem almış durumda.

■ Dikkat: Kasko yaptırırken sadece fiyata değil, poliçenizin kapsamının ihtiyacınıza yönelik olmasına bakın.

■ Limit size bağlı: Kaskoda poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları siz belirlersiniz.

■ Neleri kapsamaz: Karşı tarafa verilen hasar ilk önce zorunlu trafik sigortasından karşılanır. Limitin yetmediği durumlarda kaskodan tamamlanır.

ÖNCE ARAŞTIRIN

Sigorta yaptıracağınız şirketin, anlaşmalı yetkili servis ağı, hasar durumundaki ödeme gücü, hızı, ek hizmetleri, anlaşma koşullarına sadakati gibi özelliklerini iyice araştırın.

MOBİL TUTANAK

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ‘Mobil Kaza Tutanağı’ uygulaması, akıllı cep telefonu sahibi sürücülere, tutanak doldurma işlemini çok daha hızlı ve kolay yapma imkanı sağlıyor. Kağıt tutanağa gerek kalmadan, merkeze gönderilen tutanak anında sisteme aktarılıyor. Bunun için kaza yerinde sadece bir akıllı telefon bulunması yeterli oluyor.

Kızım Avrupa'ya Gidecek

SORU: Kızım eğitimi için 8 ay sonra Avrupa’ya gitmek istiyor. Ona yardımcı olmak için euro alıp biriktirmek mi daha mantıklı yoksa Türk Lirası’nı vadelide tutmak mı? ● Elif

CEVAP: İlk önce gideceği ülkeyi belirleyin. İngiltere, İsviçre, Almanya 3 farklı para birimi kullanıyor. O ülkenin para biriminden birikim yapın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol