Konut Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizi koruma altına alan konut sigortası neleri kapsar, zorunlu mudur, ek hizmetleri var mıdır? İşte evimi sigortalatmak istiyorum diyenlerin bilmesi gerekenler…

Evinizin başına gelebilecek talihsiz olaylara karşı önlem almak için konut sigortası yaptırmak önem taşıyor. Evinizi, hatta poliçenizin kapsamına göre evinizdeki eşyaları koruyan, yine poliçe kapsamında farklı hizmetler sunan konut sigortasına yakından bakalım.

Konut Sigortası Nedir?

Su baskını, hırsızlık, yangın gibi durumlarda maddi hasarınızı minimuma indirgemeye yarayan, isteğe bağlı olarak içinde bulunduğunuz eşyaları da kapsamına alan sigortadır.

Konut Sigortası Poliçesi Neleri Kapsar?

Konut sigortası teminatları ana teminatlar ve ek teminatlar olarak ikiye ayrılır. Ana teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir ancak, ortak olan ana teminat yangın teminatıdır.

Ek teminatlardan bazıları ise şöyledir:

Sel ya da baskınlar

Cam kırılması

Hırsızlık

Yardım hizmetleri

Enflasyondan korunma teminatı

Deprem ve yanardağ püskürmesi

Dahili su teminatı

Yer kayması teminatı

Araç çarpması teminatı

Fırtına, Duman, Kar ağırlığı

Yangın mali mesuliyet ve kira kaybı

Enkaz kaldırma teminatı

Bu ek teminatlar her sigorta fimasının kapsamına girmez. bazı sigorta şirketlerinin sağladığı ancak pek çok kimse tarafından bilinmeyen cam, çilingir, ambulans, elektrik ve su tesisatı gibi asistan hizmetlerinin sigorta kapsamında olup olmadığını kontrol etmenizde faydalı olur.


Aslına bakarsanız, tüm poliçenizin neleri kapsayıp neleri kapsamadığını iyice incelemeniz gerekir. Teminatı yapılmayan hizmet için tazmin talep edilemeyeceğinden, sigorta yaptırmadan önce, evinizi hangi risklere karşı güvence altına almak istendiğinizi iyi belirlemeniz önem taşır. (Sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bu yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz)

Konut Sigortası Zorunlu Mudur?

Konut sigortası zorunlu değildir, DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası zorunludur. Konut sigortası ise isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Ancak, çeşitli felaketlere karşı ve DASK’ı aşan durumlar için konut sigortası yaptırmak evinizi güvence altına alır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Mikail Yazıcı
Kotut sıgortası zorunlu sıgorta ucretlerı nekadardır