Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak isteğe bağlı yapılan kasko sizi güvence altına alıyor. Peki kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Sigorta her zaman dikkat etmeniz gereken konulardan biri. 'Kasko Nedir, Hangi Durumlar Kasko Kapsamına Girer? ' başlıklı yazımızda daha önce kasko hakkında bilgilendirmiştik. Şimdi ise, kasko yaptırırken dikkat etmemiz gerekenlere bakacağız.

En ufak ayrıntı bile farklı seçenekler sunuyor olabilir. Bu durum kasko için de geçerli. İmzalayacağınız sözleşme, ödeyeceğiniz kasko ve alacağınız teminatı etkiliyor. Bunun için kasko yaptırmadan önce ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Hangi kasko sizin ihtiyaç türünüzü karşılıyor, sözleşmenize eklemek istediğiniz detaylar neler? Bunu önceden belirlemeniz sizin yararınıza olacak.

Kasko Şirketiniz İyi Seçin

Kasko yaptırmadan önce şirketinizi iyi seçmeniz gerekiyor. Her şirket genel poliçede benzer özellikleri sunsa da özel poliçede birtakım farklılıklar ortaya çıkıyor. Bunun için güvenilir ve bilindik bir şirketle anlaşma yapmak her zaman daha iyi. Kasko poliçeleri isteklerinize göre fiyatları artacak ya da azalacak. Fakat en pahalı poliçe sizi tamamen güvence altına alacak anlamına gelmiyor. Buna dikkat etmenizde fayda var.

Aracın Gerçek Değerini Belirleyin

Aracınızın gerçek değerini belirleyin çünkü bu değere göre bir kasko düzenlemiş olacaksınız. Bazen kasko pahalı geldiği için tercih edilmiyor ama gerçek değeri belirlemek, hasar oluşması durumunda karşınıza çıkacak durumdan minimum zarar etmenizi sağlıyor.

Ödeme Seçeneklerini Belirleyin

Kasko poliçesi aldığınız an ödeme seçeneklerini iyi belirlemeniz gerekiyor. Sigortalı, yani sizin belirleyeceğiniz ödeme seçenekleri kolaylık sağlayacak.

Verdikleri Hizmete Bakın

Sigorta şirketleri her zaman aynı hizmeti vermez. Bunun için verdikleri hizmete iyi bakmanız gerekiyor. Mini onarım hizmeti var mı, olası bir kaza durumunda çekecek hizmeti veren firmalar neler sorularına yanıt verin. Karşınıza ilk çıkan firmayı tercih etmekten kaçının.

Uzman Tavsiyesi Alın

İşi bilen birinden tavsiye almak her zaman iyidir. Fakat bu işi bilen birinden tavsiye almanız sizi ona zorunlu kılmamalı. Örneğin bir tanıdığınız sigorta firmasında çalışıyor ve sizin aracınızı kaskoladı. Siz bu kaskonun içeriğini bilmeden imza attınız fakat ileride yaşayacağınız herhangi bir durumda sözleşmeyi okumadan onayladığınız için pek savunma hakkınız kalmıyor. Örneğin anahtar kaybı yaşadınız ve bunun kaskonuz tarafından karşılanmasını istiyorsunuz. Fakat sözleşmede yer almıyorsa ve bakmadan imza attığınız için bu imkandan yararlanamayacaksınız.

Unutmadan eklemek gerekiyor; aracınızda orijinalinden farklı bir ürün varsa bunu kesinlikle poliçenize ekletin.

Etiketler kasko
Yorumlar
Kalan Karakter 800