Artık satar satmaz sigorta poliçesi iptal!

Zorunlu Trafik Sigortası'na ilişkin yeni düzenlemeye göre, araç satışlarında mevcut poliçede değişiklikler yaşanacak. Trafik sigortası teklifi alanlara ise sürücü basamağına göre fiyat verilecek. Trafik sigortası değişikliği sizi nasıl etkileyecek, işte yanıtı.

Düzenlemenin kamuoyuna yansıyan ayrıntılarına göre, trafik sigortalarında sıfır ile sekiz arasında bir kademelendirmeye gidiliyor. Çok sık kaza yapan sürücüler sıfır seviyesinde yer alırken uzun süre kaza yapmayan iyi sürücüler için 8. basamak tanımlanacak.

En alt basamakta yer alan çok riskli sürücüler için yüzde 200 zam, 8. basamakta yer alan iyi sürücüler için yüzde 50 indirim oranı uygulanacak. Araç sürücülerinin sicil belgesini kullanmaları trafik sigortalarında 2025’e kadar zorunlu hale getirilecek. Kişi temelli sigorta ile isteğe bağlı olarak aracı kullanacak “sürücü listesi” konseptli sigorta ürünü alınabilecek.

 NOTERE İBRAZ ZORUNLULUĞU

Araç satışlarında mevcut poliçenin 15 gün daha koruma sağlaması uygulamasına son verilecek. Satış sırasında mevcut poliçenin iptal edilmesi ve yeni alıcının notere poliçe ibraz etme zorunluluğu getirilecek. Doğrudan tazmin sistemiyle, trafik sigortası fiyat odaklı ürün olmaktan çıkarılıp, müşteri memnuniyeti odaklı ürün haline gelecek. Poliçe iptallerinde asgari acente komisyonu tutarı 32 TL’den 100 TL’ye yükseltilecek.

Kredi kartınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak ipuçlarıYeni bir kredi kartı aldınız veya mevcut kredi kartınızın güvenliğini artırmak istiyorsunuz. İşte yapmanız gerekenler.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store