Sağlığınız için uyku kalitenizi artırın! İşte 10 öneri

Uykunun yaşam kalitesini olumlu etkilediğini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma var. Bununla birlikte birçok insan için uykuya dalmak ya da kaliteli bir uyku çekmek çok kolay olmuyor. Uyku kalitesini artırmak için neler yapabiliriz?

Biyolojik saat, her gece ortalama 8 saatlik bir uyku periyodunu başlatır. İnsanların uyku ihtiyacı genetik olarak belirlenmiştir. İnsanların yüzde 90’ı 7.5-8 saat kadar uyur. Yüzde 5’lik bir grup 6 saatin altında uyurken geri kalan yüzde 5 uyumak için 12 saat ve üzerinde bir süreye ihtiyaç duyar.

UYKUNUN FAYDALARI NELER?

Bilimsel çalışmalar, uykusuzluğun beynimiz ve vücudumuz üzerinde çok ciddi etkiler yaptığını ortaya koydu.

Alzheimer, kanser, kalp krizi, obezite, şeker, depresyon ve hatta intihar gibi ölümlere neden olan durumların neredeyse tamamının uykusuzlukla önemli ya da bir şekilde bağlantısı var.

İnsan vücudundaki belli başlı fizyolojik sistemler ve beyinle ilgili faaliyetler, uyurken yenileniyor. Uykusuzluk durumunda ise ciddi sıkıntılar baş gösteriyor.

Ancak uykunun sahip olduğu tüm faydalara rağmen uykuya dalmak her zaman çok da kolay olmuyor. Uyku haplarının ise beraberinde getirdiği bir dizi sağlık sorunu nedeniyle faydaları tartışmalı.

İDEAL UYKU SÜRESİ

İdeal uyku miktarımızı, sabah dinlenmiş hissetmemizden ve gün içi performansımızdan anlayabiliriz. Ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız uyku bozukluklarının da dahil olduğu bir dizi araştırmadan geçmeniz gerekebilir.

KALİTELİ UYKU İÇİN BUNLARI YAPIN

  • Sadece uykulu hissettiğinizde yatağa gidin.
  • Uyumanız için gereken rahat bir ortam oluşturun.
  • Uyarıcı madde içeren kahve, kola, çikolata gibi gıdaları 17.00’den sonra almayın.
  • Uyku öncesi alkol ve sigara kullanmayın.
  • Gün ortası veya öğleden sonra düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Zihinsel veya fiziksel rahatlama yöntemlerini kullanın.
  • Yatmadan önce ağır yemek ve sıvı içmekten kaçının.
  • Öğleden sonra ve akşamları şekerleme yapmayın
  • Yatağı sadece uyku için kullanın.
  • Düzenli bir uyanma şeması oluşturun.

Temizlediği sokakların duvarlarını tuval yaptıCizre Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Mehmet Aydın (42), resim yeteneğiyle ilçenin duvarlarını tuvale dönüştürdü.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store