Işıltılı bir cilt için 12 yöntem!

Basit ama etkili yöntemlerle ışıl ışıl bir cilde kavuşabilirsiniz. İşte daha genç ve daha güzel görünmenin en etkili yolları. Cilt bakımı rutinizi değiştirecek cilt bakım rehberi, mutluluğunuzu artıracak.

Gizem Kurtul Gizem Kurtul gizem@paradurumu.tv
1 13 CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?
CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Yaşlanmanın etkileri nasıl azaltılabilir ve nasıl daha genç gösteririz... Birçoğumuz bu soruların yanıtlarını arıyoruz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur ise, ışıltılı bir cilde sahip olabilmek için 12 püf nokta öneriyor. İşte cilt sağlığı için yapılması gerekenler..

2 13 CİLDİ NEMLENDİREN ÜRÜNLER KULLANIN
CİLDİ NEMLENDİREN ÜRÜNLER KULLANIN

Kuru cilt probleminiz varsa cildi yoğun nemlendiren kremler kullanabilirsiniz. Size en uygun kremlerin seçiminde doğal ve etkin nem sağlayan parfüm ve paraben içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. Nemlendirici ürünler çok farklı maddeler içerir. En çok kullanılan yenileyici-onarıcı maddeler; kolajen, amino asitler, keratindir. Deride kolajeni yeniden yapılandıran ürünler iyi bir nem tutucu olan hyoluronik asit içerirler. Cilt bakım ürünlerinde, derideki temel yapıların oksidasyona karşı daha iyi korunabilmesi ve antioksidan savunma ağının güçlendirilmesi için değişik antioksidanlar kullanılmaktadır. Vitaminler de nemlendiricilerin yaygın katkı maddelerinden biridir. Size en uygun ürününün seçiminde dermatoloğunuz yardımcı olacaktır. Ayrıca günümüzde en etkili anti-aging yöntemlerden biri olan mezoterapi uygulamalarında da çeşitli peptit, hyalüronik asit ve vitaminlerin cilt içine uygulanması cildin nem dengesini sağlıyor ve kollajen sentezini arttırıyor. Bu sayede yıpranan ve kuruyan cildi onarıyor ve derin kırışıkları önlüyor.

3 13 GÜNDE 10 BARDAK SU
GÜNDE 10 BARDAK SU

Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bol su tüketmek olmalı. Işıl ışıl bir cilt için gün içinde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin

4 13 SICAK DEĞİL, ILIK SUYLA YIKANIN
SICAK DEĞİL, ILIK SUYLA YIKANIN

Sıcak suyla sık duş almak, uzun süren ve banyo köpükleriyle yapılan duşlar ciltte kuruluğu artırıyor. Bu nedenle banyo ve duş süresini 10 dakikada tutmaya özen gösterin. Ayrıca sıcak değil, ılık suyla duş almaya da dikkat edin.

5 13 SABUNSUZ TEMİZLEYİCİLER TERCİH EDİN
SABUNSUZ TEMİZLEYİCİLER TERCİH EDİN

Sabunlar cildi kuruttuğu için pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar kullanın.

6 13 ODANIN NEM MİKTARINA DİKKAT EDİN
ODANIN NEM MİKTARINA DİKKAT EDİN

Yazın soğutulan ve kışın da ısıtılan ofis ortamı kuru havaya maruz kaldığımız ve bundan kaynaklanan problemleri en çok yaşadığımız yerdir. Genel olarak ofis ortamındaki nem oranının yüzde 50 nem civarında olması öneriliyor.

7 13 ELLERE ILIK ZEYTİNYAĞI BANYOSU YAPIN
ELLERE ILIK ZEYTİNYAĞI BANYOSU YAPIN

Doğal bir ürün olan zeytinyağı içeriğinde yer alan, E, K vitamini, yağ asitleri ve antioksidanlar sayesinde cilt hasarının önlenmesine yardımcı oluyor. Yoğun onarıcı özelliğinin yanı sıra cilt için yoğun nem sağlamak gibi bir işlevi de var. Çok kuru ve çatlak ellerinize yaklaşık 10 dakika zeytinyağı banyosu yapın.

8 13 BOL MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ CİLT SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ
BOL MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ CİLT SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Örneğin C vitamini serbest radikallerle savaşarak hem cildin gençleşmesine katkı sağlıyor hem de cilde nem veriyor. Ayrıca kolajen sentezini arttırıyor. Bu yüzden özellikle portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi C vitamininden zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

9 13 OMEGA3 İÇEREN GIDALAR TÜKETİLMELİ
OMEGA3 İÇEREN GIDALAR TÜKETİLMELİ

Somon balığı gibi içeriğinde Omega 3 olan balıklar derin çizgilerin azalmasında etkili oluyor. Somon balığı cilt elastikiyetini artırma özelliği bulunan bir tür karotenoid olan astaxanthin içeriyor. Bu içerik ise yüzdeki derin çizgilerin oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor. Haftada 2 kez ızgara somon balığı yemek cilt için son derece faydalı. Omega 3 içeren balıkların başında somon, tuna, uskumru gibi balıklar gelir. Bunun yanında ceviz, keten tohumu yağı, kanola yağı da Omega 3 açısından zengindir. Keten yağında yaklaşık olarak % 50-60 oranında Omega 3 yağ asidi bulunur.

10 13 A VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER TÜKETİN
A VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER TÜKETİN


A vitamini cildin kollajen sentezini arttırıyor, gergin olmasına katkı sağlıyor ve su tutma kapasitesini artırıyor. Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı ve peynir içinde A vitamini bulunan hayvansal kaynaklar. Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler, portakal, mandalina, kayısı ile mango gibi meyveler de bolca A vitamini içeriyor.

11 13 FINDIK CİLTTEKİ HASARIN ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLUYOR
FINDIK CİLTTEKİ HASARIN ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLUYOR

E vitamini antioksidan olması nedeniyle foto-yaşlanma ve UV maruziyeti sonrası ciltteki olası hasarın önlenmesinde fayda sağlıyor. Ayrıca cilt bakım ürünlerinde, derideki temel yapıların oksidasyona karşı daha iyi korunabilmesi ve antioksidan savunma ağının güçlendirilmesi için antioksidan olarak kullanılıyor. E vitamini cildin nemlenmesine ve yumuşamasına da katkı sağlıyor. E vitaminin günlük ihtiyacı 8-10 mg’dir. Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunuyor. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılıyor.

12 13 KESE VE PEELİNG YAPMAYIN!
KESE VE PEELİNG YAPMAYIN!

Özellikle soğuk kış aylarında çok sık kese ve peeling uygulamaları sakıncalı. İlerleyen yaş ciltte incelme ve cilt elastikiyetinin azalması gibi bir sorun oluşuyor. Buna bir de kuru ve soğuk hava eklenince ciltte tahriş, kabuklanma ile yaralar gelişebileceği için kış aylarında kese yapılması ve peeling önerilmiyor.

13 13 KAR YANIĞINA DİKKAT!
KAR YANIĞINA DİKKAT!

Karın güneş ışığını cildinize yansıtarak leke yapabileceğini biliyor musunuz? Özellikle karda uzun yürüyüş veya kayak yapacaklar için güneş koruyucu krem ve maske kullanımı lekelerin oluşmasını önlemede son derece önemlidir. Bu yüzden kar yanığına maruz kalmayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800