Haftaya egzersiz yaparak başlayın!

Pazartesi günü iş stresinin en yoğun hissedildiği çalışma günlerinin başında gelir. Haftanın yoğun mesaisine başlamadan önce ruh halinizi yükseltmek için ofise gitmeden ya da işe ara verip kısa süreli egzersizler yapmak stresinizi azaltacaktır.

Eğer siz de ‘pazartesi sendromu’ndan muzdaripseniz, haftaya iyi bir uyku, egzersiz ve mutluluk veren birkaç değişiklikle başlamalısınız.

PAZARTESİ SENDROMUNU YENMENİN İPUÇLARI 

Haftanın ilk çalışma günü ruhsal ve fizyolojik sağlığı etkileyen kaygı hali; pazartesi sendromu olarak adlandırılmakta. Genellikle Pazar gününden itibaren hissedilmeye başlanan bu hal, stres seviyenizin artmasına, uyku sorunlarının yaşanmasına, huysuzluğa, depresyona ve içki/madde kullanma riskine neden olabilir. Çalışma hayatınızı bozan pazartesi sendromundan kurtulmak ise mükün. İşte size pazartesi sendromunu nasıl yenebileceğinize dair birkaç ipucu..

  • Dinlenme ve aktiviteler arasında bir denge kurulmalıdır. Dinlenmek, uyumak ve rahatlamak için yeterli zamanı kendinize ayırın.
  •  Uyku düzeninin sağlanması Pazartesi sendromuna yakalanma riskini azaltmaktadır. Sağlıklı uyku, enerji ve ruh halini dengelemede görev alan biyolojik saatin düzenlenmesi için gereklidir. Akşamları uyku saatlerini esnetmeyin ve daima uyku düzenine sadık kalın.
  •  Dijital detoks yapın. İşlerinizin aksamasına ve mesainizn uzamasına neden olan telefonunuzdan uzaklaşın ve zihnen dinlenin. 
  •  Düzenli egzersiz yapmak kişinin ruh halini yükselten hormonlardan biri olan endorfin hormonunun üretilmesini sağlar. Egzersiz doğal stres gidericidir ve bu nedenle kişinin düzenli olarak egzersiz yapması önerilmektedir.
  • Çalışmalarınızı günlük tutarak kayıt altına alın. Bu sayede mesai saatleri içerisinde yaptıklarınızı daha rahat şekilde gözlemleyerek kendi kendinizi denetleyebilirsiniz. Eğer disiplinli çalışıyorsanız bu sizi motive edecektir.
  • Planlı ve düzenli çalışmak, hem işlerin bir güne yığılmasını engeller hem de özellikle sosyal hayattaki sorumlulukların (alışveriş, ütü, ev temizliği vb.) hafta sonuna yığılmasını engeller. Bu nedenle hafta başında bir yapılacaklar listesi oluşturmak ve sorumlulukları günlere dağıtmak Pazartesi sendromuna yakalanma riskini azaltacaktır.
  • Hissedilen kaygı ve endişe kişinin tüm hayatını etkileyecek durumda ise kişinin bir bilişsel davranış terapisti ile çalışması ve düzenli terapi alması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında rahatlamak için podcastler dinlemek, kitap okumak ve günlük tutmak da uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilmektedir.
  • Çalışma şartları çok bunaltıcı ise iş-yaşam dengesi hakkında işveren ile görüşülmelidir. Çalışma şartlarını düzenlemek Pazartesi sendromu semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store