Egzersizle iş hayatınızdaki değişimi fark edin

Bilimadamlarına göre spor yapmak, vücut sağlığınızı ve formunuzu koruduğu gibi beyniniz için de önem taşıyor. Egzersize başlayarak, çalışma hayatınızdaki değişimi siz de fark edebilirsiniz.

1 7

Egzersiz sayesinde genellikle daha sakin, rahat ve enerjik hissedersiniz. Çünkü hipofiz bezi daha fazla endorfin salgılar. Hipofiz bezinin daha fazla endorfin salgılaması stres, depresyon ve duygusal bozukluklarınızın hassasiyetini azaltır.

2 7

Egzersiz alışkanlığı, hafızayı ve öğrenme becerisini güçlendiriyor. Çalışmalar egzersiz sayesinde algıların daha açık olacağını ve kelime öğrenme kapasitesinin de arttığını gösteriyor. Alman bilimadamları yaptıkları bir deneyde, yeni bir dil öğrenmeye çalışan kişilerin bisiklet sürerken ya da yürürken kelimeleri öğrenmede daha başarılı oldukları sonucuna varıyor.

25 yıl süren başka uzun bir araştırmaya göre yüksek kardiyovasküler egzersizler sözel belleği ve reaksiyon sürelerini geliştiriyor. Ayrıca bu çalışmada egzersiz alışkanlığı olanların beyin nöronları üzerinde olumlu etkiler gördüğü de görülmüştür.

3 7

Egzersizler hafıza gibi konsantrasyon üzerinde de önemli rol oynuyor. Çocuklar üzerinde yapılan gözlemlere göre, okuldan sonra spor aktivitelerine katılanlar, dikkatlerini dağıta bilecek etkenleri görmezden gelebiliyor, aynı anda birkaç işi birlikte yapabiliyor ve bilgileri akılda tutup beceriye dökebiliyor.

4 7

Thoreau, Nietzche gibi önemli düşünürler, yürümenin hayal gücünü kanatlandırdığını söylemiştir. Egzersiz gerçekten de yaratıcılığı tetikliyor. Yapılan deneyler, yürürken daha yaratıcı fikirler üretilebileceğini onaylıyor.

5 7

Egzersiz beyin yaşlanmasını önlüyor, bunama gibi bilişsel bozukluklara engel olmaya yardımcı olur. Çok zorlayıcı egzersizler yapmaya da gerek yok. Haftada 3 kez 35-40 dakikalık yürüyüş oldukça etkili.

6 7

Çalışmalar egzersizin, beyin ile ilişkisi olan parkinson hastalığının üstesinden gelebileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca 65 yaş üzeri fiziksel olarak aktif olan kadınlarda da egzersiz sayesinde bilişsel gerileme olasılığı da daha az risk taşıyor.

7 7

Aerobik hareketlerin temporal loblarla alakası olduğunu hiç duymuş muydunuz? Yapılan çalışmalar sonucu düzenli egzersiz yapan gençlerin temporal loblarının daha geliştiği ortaya çıktı.

Yorumlar
Kalan Karakter 800