Bayramda Alınması Gereken Önlemler Neler?

Kurban Bayramı'nda uyulması gereken kurallar neler? Sağlık Bakanlığı hijyen, maske ve sosyal mesafe konularında hangi uyarılarda bulunuyor?

Sağlık Bakanlığı’nın verilerinden derlenen bilgilere göre, Kurban Bayramı’nda uyulması gereken hijyen ve sağlıklı beslenme uyarıları şu şekilde:

Etin kesilmesi, korunması, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında el hijyeni, maske ve sosyal mesafe gibi kurallar kesinlikle ihmal edilmemeli. 

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açıyor. Bu sebeple özellikle mide-bağırsak hastalarının kurban etlerini buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmesi gerekiyor. Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemesi gerekiyor.

Sakatat tüketiminin de arttığı Kurban Bayramı’nda özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyanların sakatat tüketiminden kaçınmaları gerektiği belirtiliyor.

Eti Dinlendirdikten Sonra Dondurmak Gerekiyor

Kurban etinin buzdolabında dinlendirildikten sonra dondurularak saklanması ve etlerin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılması ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerekiyor.

Et Nasıl Tüketilmeli?

Bayram süresince etin, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda, çeşitlilik yaratmak için diğer besin grupları olan süt grubu (süt, yoğurt, ayran, peynir) ekmek grubu (tahıl; makarna, bulgur, pirinç ) sebze grubu ve meyve grubuyla aynı öğünde tüketilmesine özen gösterilmeli.

Bayram ParasıYarın Kurban Bayramı, herkese sağlık, sevgi ve para huzuru dilerim. Lütfen bayram telaşıyla krediye yüklenmeyin. Bayram harcamanız için mutlaka bütçe planı yapın.

 

Etiketler Kurban Bayramı
Yorumlar
Kalan Karakter 800