Balık sezonunda uzmanlardan kılçık uyarısı!

Balık yerken boğaza kılçık batması durumunda panik yapmadan öksürükle çıkarmaya çalışmak gerektiğini söyleyen uzmanlar, kılçığın çıkmaması durumunda sırta vurma, su içme ve ekmek yeme gibi yöntemler yerine doktora başvurulmasını tavsiye ediyor.

CHP milletvekili Haluk Pekşen'in yemek borusuna kaçan balık kılçığı nedeniyle vefat etmesi, gözleri balık sezonunda kılçık tehlikesine çevirdi. Boğaza kaçan kılçığın genellikle bademciklerin içine batabileceği gibi ses tellerinin önüne kadar ulaşabileceğini belirten uzmanlar, kılçığın, nefes veya yemek borusuna kaçma durumunda ise ciddi komplikasyonlar oluşabileceği uyarısında bulundu.

‘SAKİN DAVRANIN PANİK YAPMAYIN’

NPİSTANBUL Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Rahimi, “Bazı durumlarda istemeden de olsa kılçık yutulabilir ve boğaza kaçabilir. Böyle durumlarda kişi öncelikle sakin davranmalı ve panik yapmamalıdır. Vücut, boğazı temizlemek ve yabancı cisimleri boğazdan atmak için refleks olarak öksürük eyleminde bulunur. Öksürük ile dışarı atılmaya çalışılan kılçık, bu yöntemle çıkmazsa kişinin alanında uzman doktorlara, Kulak Burun Boğaz (KBB) ya da gastroenteroloji bölümlerine başvurması gerekiyor” dedi.

 BALIK KILÇIĞI NASIL ÇIKAR?

 Boğaza kılçık kaçtığında sadece öksürük yoluyla atılabileceği için bu durumda ilkel yöntemler kesinlikle kullanılmamalı ve doktora gidilmeli” diyen Op. Dr. K. Ali Rahimi, şu uyarılarda bulundu: “Kişilerin kendi yöntemleriyle ve elle müdahale ile çıkarmaya çalışması tehlikeli. Boğaza bağlı bir bölüme battığında doktor tarafından çıkarılması basit bir işlemdir. Bu nedenle kişinin kılçığı elle çıkarmaya çalışması doğru değil. Doktor kılçığın nereye battığını endoskopi ile görebilir. Nerede olduğu tespit edilip çeşitli yöntemlerle çıkarılabiliyor. Kılçık yemek borusuna ya da nefes borusuna kaçtığında gastroenterolog tarafından endoskopi ile yemek borusuna girilmesi ya da göğüs cerrahının akciğerin içine girip o bölgelerde araması gerekiyor.”

KILÇIK SIRTA VURULARAK ÇIKAR MI?

Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Kılçığın yemek borusuna ya da nefes borusuna inmemesi için kişinin sırtına vurmak, su içmek veya ekmek yemek tehlikelidir ve tavsiye edilmez. Su içmek ya da ekmek yemek kılçığı aşağı yönde itecektir ancak kılçığın aşağı doğru itilmesi değil ağızdan çıkarılması gerekiyor. Kılçık öksürük yoluyla ağızdan çıkarılamadıysa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

En gözde sonbahar ve kış rotaları Yaz tatili sona erdi ama hafta sonu kaçamağı tatiller her daim mümkün. Şehrin yoğunluğundan birkaç saat uzaklıkta yer alan birçok destinasyon, hem sonbahar hem de kışın birbirinden farklı güzellikler ve fırsatlar sunuyor. İşte size 10 rota..

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store