Ücretsiz İzne Çıkarılanlara Maaş Desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımız merak etmesin. Onlar için de maaş desteğini başlatacağız." dedi.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Bakan Albayrak, twitter hesabından gündeme dair değerlendirmeler içeren bir video yayınladı.

Videoda ekonomide yeni destek paketlerini de açıklayan Albayrak, vatandaşların gelirlerini güvence altına almak ve kayıplarını telafi etmek için canla başla çalıştıklarını söyledi.

2,3 milyon aileye daha nakdi destek verilecek

Albayrak, "Dar gelirli 2,1 milyon ailelerimiz için 1.000 lira nakdi yardım yapacağımızı açıklamıştık. Yeni çalışmamız neticesinde inşallah süreçten etkilenen yaklaşık 2,3 milyon aileye daha bu yardımı yapacağız. Toplamda 4,4 milyon ailemize nakdi yardım sağlamış olacağız. Çalışma Bakanlığımız bu konuda çok ciddi yoğun bir çalışma yürütüyor, bu ay içerisinde inşallah tamamlanacak." dedi.

'Kobilere desteğimiz sürüyor'

Albayrak, esnaf için, mücbir sebep kapsamına giren firmalar ve KOBİ’ler için vergi ve SGK ödemelerini ertelediklerini anımsatarak, dükkanını kapatan ya da işleri yavaşlayan esnafa da kısa çalışma ödeneği sağladıklarını, esnafın yanında çalışanların maaşının büyük kısmını ödeyeceklerini de belirtti.

'Ücretsiz izne çıkaranlara da maaş desteği vereceğiz'

Bu süreçte kısa çalışma ödeneğine başvuramayan esnaflar, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlar olduğuna dikkati çeken Albayrak, 'ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımız merak etmesin. Onlar için de maaş desteğini başlatacağız' dedi.

Esnaf finansman desteği devrede

Albayrak, Halkbank aracılığı ile Hazine destekli düşük maliyetli Esnaf Destek finansmanının devreye girdiğini belirtti ve konuyla ilgili detaylı bilgilendirme yaptı;

"Pazartesi günü itibari ile 180 binin üzerinde esnafımız bu destek için, yaklaşık 46 bin esnafımız da Paraf Ticari Kartı için başvuru yaptı.

Şu ana kadar 55 binden fazla esnafımıza, 25 bin lira finansman sağlandı, 30 binden fazla esnafımıza da 25 bin lira limitli ticari kart sağlandı.

Dün itibarıyla esnafımıza 2 milyar liradan fazla finansman desteğini kullandırmış olduk.

KOBİ’lerimiz için KGF aracılığı ile 'İşe Devam Desteği'ni devreye almıştık.

Yaklaşık 51 bin 651 firmamız 'İşe devam desteği'ne başvurdu.

Pazartesi gün sonu itibarıyla yaklaşık 23 bin firmaya, 20 milyar liralık kredileri tahsis edildi. Bu firmaların yüzde 96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu. Kullandırımlar bu hafta başladı.

Dün itibarıyla 2,8 milyar liralık finansman ilk gün KOBİ’lerimizin hesaplarına geçti. 5 bin lira altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteği devreye alındı.

Dün itibarıyla 3,7 milyon vatandaşımız başvurdu. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta başlatıyoruz."

Bakan Albayrak, vatandaşların talep ve görüşlerini anlık takip ettiklerini de belirtti ve son bir haftada 10 bine yakın şikayet ve talebin incelenip tek tek dönüş sağlandığını iletti.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store