KOBİ’lerin bilmesi gereken 10 tasarruf yöntemi

Tasarruflu olmak nasıl ki bireyleri finansal özgürlüğe kavuşturuyorsa küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin de daha güçlü olmalarını sağlıyor. Bu nedenle KOBİ’ler bir dakika bile geçirmeden işletmelerini daha tasarruflu yerler haline getirmeli. Peki nasıl?

1 10 Nakit Akışı ve Harcamalar
Nakit Akışı ve Harcamalar

Ne kadar para kazanırsanız kazanın, ne kadar iş yaparsanız yapın. Bir KOBİ’nin işletmesini devam ettirebilmesinin anahtarı da onu büyütmesinin anahtarı da nakit akışını doğru yönetmekten geçiyor. Bu nedenle muhasebeciniz ile birlikte bir bütçe planı oluşturun, harcamalarınızı da buna göre planlayın. İşletmeniz için bazı giderler zorunlu olsa da bazı giderler bireysel finanstaki ‘istek’ harcamaları gibi. Bütçenizin müsait olmadığı zamanlarda bu harcamalardan kaçının ve zorunlu harcamalara öncelik tanıyın.

 

Firmalardan gelecek paraya göre harcama planı yapmayın, elinizdeki olan paraya göre planlama yapmak sizi daha ayakları yere basan bir işletme yapar. A veya B firmasının ödeme yapamama durumuna uygun olarak harcamalarınızı düzenlerseniz işletmenizi her olumsuzluğa karşı daha dayanıklı hale getirirsiniz.

 

2 10 E-ticaret
E-ticaret

İnternetin girmediği ev, kullanılmadığı cep telefonu neredeyse kalmadı. E-ticaret de hızlı bir şekilde büyüyor. Eğer satış gerektiren bir ürününüz varsa bunu online bir mağaza aracılığıyla satarak dükkan kirası, çalışan maaşları vb giderlerin bir kısmından tasarruf edebilirsiniz.  Bunun için sorunsuz çalışan bir internet sitesi, online ödeme ve internet sitesi için barınması için bir ücret ödemeniz gerekecek fakat dükkan kiralarıyla karşılaştırıldığında epey bir tasarruf etmiş olacaksınız.

3 10 Yemek Giderleri
Yemek Giderleri

Bir işletmenin en önemli giderlerinden birisi de personellerin yemek giderleri. En      kısılmaması gereken giderlerin de başında geliyor. Çünkü mutlu çalışanlar işletmeleri büyütür. Peki hem çalışanı mutlu etmek, hem de işverenin tasarruf etmesini sağlamak mümkün mü? Evet mümkün, devletimiz vergiden %90 avantaj sağlayarak  yemek kartlarını kullanan KOBİ’lere destek veriyor. Böylece işveren çalışan başına ayda 420 lira, yılda ise 5.000 liraya kadar tasarruf edebiliyor. Siz de Türkiye’de yemek kartı sektörü Pazar Lideri Edenred Ticket Restaurant ile çalışarak 45.000’den fazla üye restoran ve kafe ağı ile çalışanlarınıza dilediği zaman, dilediği yerde istediği yemeği yeme özgürlüğü verebilir ve şirketinize vergi avantajı sağlayabilir, masraflarınızdan tasarruf edebilirsiniz

4 10 Daha Ucuz Pazarlama
Daha Ucuz Pazarlama

E-ticaret dışında internetin bir diğer faydası ise pazarlama çalışmalarının çok daha uygun fiyatlara yapılabilmesi. SEO yani arama motoru optimizasyonu sayesinde kendinize hedef kelimeler belirleyip internet aramalarından müşteri kazanabilirsiniz. Örneğin bir kombi tamir servisiniz var diyelim. İstanbul’un belirli bir bölgesine hizmet veriyorsanız o bölgedeki ‘kombi tamir’ kelime grubuna yapılan aramalarda öne çıkmak size direkt müşteri kazandıracaktır. SEO çalışmaları birkaç ay alsa da sonrasında çok az bütçe ile yüzlerce müşteri kazanabiliyorsunuz. Televizyon, gazete reklamlarına binlerce lira harcadıktan sonra da o reklamın dönüşünü ölçemediğiniz oluyor

5 10 Farklı Tedarikçiler Arayın

Tanıdık tedarikçiden mal alım satımı yapmanın belli avantajları olduğu konusunda hemfikiriz, yalnız daima yeni tedarikçiler için de arama yapmayı unutmayın. Bir malı bir tedarikçiden 5 birim paraya alırken, promosyon yapan başka bir tedarikçiden 4 birim paraya bulabilirsiniz.

6 10 Farklı Satış Maceraları

Satışını yapacağınız ürün trend olmaktan çıkmışsa ya da trend olmak üzereyse arz talep dengesini göz önüne alarak alım ve satım yapın. Tecrübelerinize ve piyasa gerçeklerine dayalı olarak satın alımlar yaparak bazı ürünlerde daha fazla kar elde edebilirsiniz.

7 10 Farklı Satış Mecraları

Bir ürünü ya da hizmeti satmak için ofis kiralama, çalışan sayısını artırma gibi taktikler hala işe yarıyor fakat artık daha tasarruflu yöntemler de var. İnternetten satış, mobil uygulamadan satış da bunlardan bazıları. Bu yöntemlerde maliyetler epey azalırken, satışların artması da kuvvetle muhtemel.

8 10 Teknolojinin Tasarrufa Katkıları
Teknolojinin Tasarrufa Katkıları

Beyaz ev eşyası alırken tasarruflu olan ürün gruplarından aldığımız zaman ne kadar tasarruf ettiğimizi duymuşsunuzdur. Aynı şekilde işletmeler de kullanacağı eşyaları satın alırken tasarruflu olmasına dikkat etmeli.

Bunlara ek olarak pazarlama, satış ve diğer kanallarda da teknolojiyi kullanarak işletme hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

9 10 Satın Alma Kampanyalardan Faydalanın

Bir birey olarak ihtiyaçlara dikkat ederek kampanyalardan yararlandığımız gibi, şirketimizin ihtiyaçları doğrultusunda da kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Böylece maliyetleriniz düşer ve kar marjlarınız artar.

10 10 Devlet Hibe ve Olanaklarından Yararlanın
Devlet  Hibe ve Olanaklarından Yararlanın

KOSGEB, TÜBİTAK ve sayısız devlet kurumu, bunlara ek olarak da çok sayıda vakıf KOBİ’lerin ticaret hayatına devam etmesi, başarılı bir girişimcilik hayatları olması için destek ve hibeler sunuyor. Araştırma sürecinde uzmanlardan yardım alarak ve resmi kurumlarla görüşerek, maliyetlerinizin büyük bir kısmının hibe olarak kasanıza geri dönmesini sağlayabilirsiniz. Biraz araştırma ile büyük tasarruflara ulaşmak mümkün.

Yorumlar
Kalan Karakter 800