Finansal okuryazarlığı çocuğunuza nasıl öğretirsiniz?

Çocuklarınızı ekonomik olarak bağımsız ve kendi finansal kararlarını verme yetkisine sahip olacak şekilde yetiştirmek ister misiniz? Herkes çocuğunun finansal olarak güvenli ve kendine güvenen bireyler olmalarını ister. Peki finansal okuryazarlık bilincini çocuğunuza nasıl öğretebilirsiniz?

1 6 Çocuklarınıza bağımsızlığı ve sorumluluğu öğretin

Ev işlerine destek olmaları harçlığıyla bağlantılı olmasa da onlara bağımsızlık ve sorumluluk öğretmede önemli rol oynar. Çocuklarınızın ev işlerinde size yardım etmesi para kazanmak için nelerin gerektiğini anlamalarına yardımcı olur.

2 6 Çocuğunuz için birikim hesabı açın ve onu sürece dahil edin.

Çocukların parayı anlamaları için kendi paralarına sahip olmaktan ve onları yönetmekten daha iyi bir yol var mı? Çocuklarınıza haftalık harçlık vererek onları parayla tanıştırın. Harçlıklarının yarısını kişisel birikim hesaplarına yatırmalarını taahhüt edebilirsiniz. Çocuklarınıza hesaplarını nasıl açtığınızı, nasıl para yatıracaklarını ve birikimlerini nasıl takip edeceklerini göstererek, değerli finansal okuryazarlık kazandırabilirsiniz.

3 6 Çocuklar için finansal okuryazarlığın neden önemli olduğunu öğretin

Bilgi güçtür ve çocuklarınıza seçim yapma ve hayalleri takip etme fırsatı verir. Bu yüzden çocuklarınıza parayı öğrenmenin başarılı bir geleceğe sahip olmanın önemli bir parçası olduğunu gösterin. Beklentileri belirleyerek ve eğitim başarısını kutlayarak eğitimi ebeveynlik önceliklerinizin en üstüne koyun. Çocuklar örnek alarak, izleyerek davranışlarını geliştirir. Siz de doğru finansal alışkanlıklara sahip olarak onlara örnek olabilirsiniz. Onları ve kendinizi bu sürece dahil etmek, finansal güveninizi geliştirmenizi sağlayacak.

4 6 Çocuklara finansal okuryazarlık kazandırmak için eğlenceli kaynaklardan yararlanın

Çocuklarınıza finansal okuryazarlığı öğretirken, deneyimi eğlenceli hale getirin. Eğlenceli aktiviteler, oyunlar ve kitaplardan yararlanın. Haftalık para konuşmaları yapın. Bütün olay para hakkında konuşmayı ve parayla uğraşmayı çocuklarınız için rahat bir deneyim haline getirmek. 

5 6 Çocuklarınıza yatırımın gücünü öğretin

Çocuklarınıza genç yaşta yatırımın nasıl çalıştığını öğretmek, onları inanılmaz başarı için hazırlayabilir. Erken başlamaları birçok şeyden yararlanmalarına yardımcı olur.

6 6 Finansal açıdan anlayışlı çocuklar yetiştirmek için çevrenizden yararlanın

Bu son strateji tam size göre. Çocuk yetiştirmek zor bir iştir ve yalnız yapılmamalıdır. Çocuklarınıza parayı öğretmek için sahip olduğunuz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak güvenilir bir destek sistemi oluşturun. Bu destek sistemi, çocuklarınıza akıllıca finansal ve yaşam öğretileri verebilecek mentorları ve hayatınızdaki diğer başarılı insanları içermeli. Ya da bir finansal okuryazarlık uygulaması olan Moneye ile çocuğunuzu para kavramıyla tanıştırabilirsiniz.

Eğitim ve bilgi birikimi, daha geniş bakış açıları ve başkalarının desteği ile çocuklarınız hayallerini keşfedebilecekler. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800