Çocuk işçiliğinde tehlikeli artış! 7 ay sonra 169 milyon olacak

Dünyadaki çocuk işçi sayısı dört yılda 8.4 milyon artarak 160 milyona ulaştı. Önlem alınmazsa 2022 sonunda çocuk işçi sayısının 169 milyona yükselmesi bekleniyor.

SOSYAL KORUMANIN ÖNEMİ  

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) “Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılmasında Sosyal Korumanın Rolü: Kanıtlar ve Politika Etkileri” başlıklı rapor yayınladı. Raporda, sosyal korumanın, ailelerin ekonomik veya sağlık alanındaki zorluklarla başa çıkmasına yardım ederek çocuk işçiliğini azalttığını ve okullaştırmayı desteklediğine yer verildi.

Ancak tüm çocukların sosyal korumadan yararlanmasını sağlama yolunda çok az ilerleme kaydedildi. Dünyada 0-14 yaş arası 1.5 milyar çocuk aile veya çocuk nakit yardımı alamıyor.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ YAYILACAK

Rapora göre hükümetler, sosyal korumayı desteklemek için kullanabilecekleri bir dizi politika aracına sahip; ancak, politika belirleyiciler kesin sonuç alıcı biçimde harekete geçmezse, COVID-19 küresel salgını, devam eden çatışmalar, artan yoksulluk ve iklim değişikliği nedeniyle çocuk işçiliği daha da yayılacak.

8.9 MİLYON DAHA EKLENECEK

Dünyada 160 milyon çocuk, çocuk işçiliği kapsamında ve 2016 yılından bu yana azaltma yönünde kaydedilen ilerleme durdu. Tahminlere göre, önleme stratejileri olmaması durumunda, artan yoksulluk ve kırılganlık nedeniyle, çocuk işçilerin arasına 2022 sonuna kadar 8.9 milyon çocuk daha eklenecek.

RAPORDAKİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Rapor, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için şu önerileri ortaya koyuyor: İlki çocuklar için sosyal koruma açığını kapatmak. Yani çocuk yardımlarını öncelikli hale getirmek, diğer yandan kayıt dışı ekonomide çalışan 2 milyar işçiyi sosyal koruma kapsamına almak, böylece kayıt dışından kayıtlı ekonomiye geçişlerini desteklemek.

Ülkeler çocuk ve aile yardımları, doğum ve işsizlik yardımları, yaşlılık aylığı ve sağlık koruması dahil olmak üzere insan ömrü boyunca yeterli yardımları sağlayan sosyal koruma sistemlerine sahip olduklarında, çocuk işçiliğinin azaltılması daha kolay olabiliyor.

Sosyal koruma programlarını kapsayıcı ve çocuk işçiliğine duyarlı biçimde tasarlamak.

Çocuğu olan tüm hanelere ulaşacak biçimde çocuk ve aile yardımlarını uygulamaya koymak.

Bakım hizmeti sunan kişilerin sosyal koruma yardımı almalarını kolaylaştırmak.

Hayati önemdeki sosyal hizmetlere yatırımları artırmak ve sosyal koruma sistemlerine yatırım yapmak.

 

Ekonomik olarak bağımsız çocuklar nasıl yetiştirilir?Çocuklarınızı ekonomik olarak bağımsız ve kendi finansal kararlarını verme yetkisine sahip olacak şekilde yetiştirmek ister misiniz? Herkes çocuğunun finansal olarak güvenli ve kendine güvenen bireyler olmalarını ister. Peki finansal okuryazarlık bilincini çocuğunuza nasıl öğretebilirsiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store