Çocuğunuzun Tırnak Yeme Alışkanlığını Nasıl Yok Edersiniz?

Çocuğunuz sürekli olarak saçıyla oynuyor, tırnak yiyor ya da burnunu mu karıştırıyor? Gördükçe rahatsız oluyor ancak nasıl bu konuya çözüm bulacağınızı bilmiyor musunuz?

Bu saydığım alışkanlıklara, çocukluk döneminde sıkça rastlanıyor. Örneğin, tırnak yeme alışkanlığı çoğunlukla 3-4 yaştan itibaren başlıyor ve çocuk& ergenlerin %30 ila %60 ‘ında görülüyor. Çoğunlukla yaş ilerledikçe bu alışkanlıklar bitiyor ancak zaman zaman yetişkinlikte de devam ettiği görülüyor.

Can sıkıntısı, uyku öncesinde veya gerginlik, stres, kaygı, korku anlarında rahatlama, dikkat çekmeyi isteme gibi sebepler bu davranışların altında yatabiliyor. Yaşıtları veya çevredeki yetişkinleri taklit etme yoluyla da bu davranışlar öğrenilebiliyor.

Peki, çocuğunuzun bu tip bir alışkanlığı olduğunu gördüğünüzde ne yapabilirsiniz?

·      Öncelikle bu alışkanlığın sebebini anlamaya çalışmak, uygun bir yaklaşım için ilk adım. Bunun için, çocuğunuzu gözlemleyin, hangi zamanlarda, hangi ortamlarda bu alışkanlık ortaya çıkıyor anlamaya çalışın.

·      Onunla bu konuda sohbet edin, duygularını ve düşüncelerini sizinle paylaşmasına teşvik edin.

·      Sakin bir şekilde çocuğunuza neden bu davranışın hoş olmadığını, olası zararlarını anlatın.

·      Uygun çözüm yollarını beraber bulmaya çalışın. Destek için yanında olduğunuzu hissettirin.

·      Eline bir obje veya oyuncak vermek, dikkatini dağıtmak, ilgisini başka tarafa çekmek gibi yöntemler özellikle küçük çocuklarda kullanılabilir.

·      Cezalandırmanın, bağırmanın, sürekli eleştirmenin davranışın azalmasına değil artmasına sebep olabileceğini unutmayın.

·      Bu davranışı sergilemediği zamanlar ona muhakkak olumlu geri bildirim verin.

·      Alışkanlık, artış gösteriyor, günlük hayatını etkiliyor, fiziksel olarak kendine zarara sebep oluyorsa bir uzmandan destek alın.

Etiketler çocuk gelişimi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store