Çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için yapmanız gerekenler

Araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarıyla erken dönemden başlayarak kurdukları sözel iletişimin çocuklarının dil gelişimini olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.

Bebeklik döneminden itibaren çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum;

2 8 Taklit edin
Taklit edin

Çocuğunuzun çıkardığı seslere, kelimelere ilgi gösterin. Söylediklerini göz kontağı kurarak ve gülümseyerek taklit edin. Bu, sizin onu duyduğunuzu ve ne söylediğini onayladığınızı gösterir. Sizden duydukları sesleri, kelimeleri geri taklit etmeye teşvik eder.

3 8 Konuşun
Konuşun

Gün içinde çocuğunuza yemek yedirirken, giydirirken, banyo yaptırırken onunla konuşun. Diyelim ki banyo yapacak; “Şimdi yıkanma zamanı. Şampuanla önce vücudunu yıkayacağız. Yıkandıktan sonra seni kurulayacağız ve pijamalarını giydireceğiz” gibi cümleler kullanabilirsiniz.

4 8 İsimlendirin
İsimlendirin

Çocuğunuz içmek istediği elma suyunu eliyle veya sesiyle işaret ediyorsa, anlatmak istediğini siz söze dökün, “Elma suyu! Sen elma suyu istiyorsun” gibi.

5 8 Biçimlendirin
Biçimlendirin

Çocuğunuz “balık” dediğinde, söylediğini detaylandırarak tekrarlayın “Evet, büyük kırmızı bir balık” gibi. Sesinizin tonunu ve yüksekliğini ayarlayarak çocuğunuzun odaklanmasını istediğiniz kelimeye vurgu yapın.

6 8 Anlatın
Anlatın

 Oyun sırasında, çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemek yerine bir maç spikeri gibi o ne yapıyorsa bunu anlatın. “Mavi arabayı halının üzerinde sürüyorsun”, “Bebeğini yatağına yatırıyorsun, çünkü bebek uyuyacak” gibi. Bu yöntem, çocuğunuzun kelime bilgisini artırır, aynı zamanda düşüncelerini organize etmesine yardımcı olur.

7 8 Eleştirmeyin
Eleştirmeyin

Çocuğunuz yanlış bir kelime kullandığında ya da kelimeyi doğru telaffuz edemediğinde yanlış söyledin demek yerine doğru kullanım ile ifadelerini ona tekrarlayın. Çabasını takdir edin, “Aferin sana, muz yemek istediğini bana ne kadar güzel söyledin” gibi...

8 8 Kitap okuyun
Kitap okuyun

Çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar seçin, kitaba bakma hızı ve isteğine uyun. Kitap okurken "Bu nedir?", “Kırmızı balon nerede? “ gibi sorular sorun, tanıdık nesneleri isimlendirmesini ve eliyle işaret etmesini teşvik edin. Büyük çocuklarda, aralarda durup “Sence şimdi ne olacak?” “Bu olay senin başına gelseydi ne yapardın?” gibi hayal güçlerini harekete geçirici ve düşüncelerini sözel olarak ifade etmelerini destekleyici sorular sorun.

Deniz Bayel'i Instagram'dan takip etmek için tıklayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800