Çocuğunuza 5 Kolay Adımda Parayı Öğretebilirsiniz

Çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli şeylerin başında onlara para değerleri ve yönetimi konusunda bir bilinç oluşturmak geliyor. Bunun için hemen bugün başlayın Nasıl mı?

1 5 Örnek Olun
Örnek Olun

 Çocuk parayı ilk olarak evde öğreniyor. Ona finansal konulardaki davranışlarınızla örnek olun. Parayı değerleriniz doğrultusunda harcamak konusunda yol gösterin.

2 5 Harçlık Verin

Harçlık para yönetiminin ilk ayağıdır. 7 yaşından itibaren düzenli olarak harçlık verin ve verirken bu harçlığı ile nelerden sorumlu olacağını net bir şekilde anlatın. Harçlığı ödül veya ceza aracı olarak kullanmayın.

3 5 Birikime Başlatın

Çocuğunuzun adına bir vadeli birikim hesabı açın ve birikimlerini oraya yatırın. Parasının büyüdüğünü izlesin. Ayrıca bayram harçlığı, doğum günü hediyesi gibi nedenlerle ek para verdiğinizde bu hesaba ekleyin. Her 10 lira birikimine 1-2 lira da siz katkı yapabilirsiniz.

4 5 Yatırımı Öğretin

Hisse senedinin bir şirkete ortak olmak olduğunu söyleyebilirsiniz. Ona, ilgisini çeken markaların şirketlerine ortak olabileceğini söyleyerek hisse senedini anlatabilirsiniz.

5 5 Geleceğe Yatırımın Önemini Anlatın

Çocuğunuza geleceğe yatırım yapmak için erken yaşta başlamanın önemini anlatın. Yazları bildiğiniz, tanıdığınız kişilerin yanında kısa süreli çalışarak para kazanmasını ve bunun bir kısmını geleceği için biriktirmesinin önemini öğretebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800