Çocuğunuza 5 adımda parayı öğretin

Çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli şeylerin başında onlara para değerleri ve yönetimi konusunda bir bilinç oluşturmak geliyor. Bunun için hemen bugün başlayın. Nasıl mı?

1 5 ÖRNEK OLUN
ÖRNEK OLUN

 Çocuk parayı ilk olarak evde öğreniyor. Ona finansal konulardaki davranışlarınızla örnek olun. Parayı değerleriniz doğrultusunda harcamak konusunda yol gösterin.

2 5 HARÇLIK VERİN

Harçlık para yönetiminin ilk ayağıdır. 7 yaşından itibaren düzenli olarak harçlık verin ve verirken bu harçlığı ile nelerden sorumlu olacağını net bir şekilde anlatın. Harçlığı ödül veya ceza aracı olarak kullanmayın.

3 5 BİRİKİME BAŞLATIN

Çocuğunuzun adına bir vadeli birikim hesabı açın ve birikimlerini oraya yatırın. Parasının büyüdüğünü izlesin. Ayrıca bayram harçlığı, doğum günü hediyesi gibi nedenlerle ek para verdiğinizde bu hesaba ekleyin. Her 10 lira birikimine 1-2 lira da siz katkı yapabilirsiniz.

4 5 YATIRIMI ÖĞRETİN

Hisse senedinin bir şirkete ortak olmak olduğunu söyleyebilirsiniz. Ona, ilgisini çeken markaların şirketlerine ortak olabileceğini söyleyerek hisse senedini anlatabilirsiniz.

5 5 GELECEĞE YATIRIMIN ÖNEMİNİ ANLATIN

Çocuğunuza geleceğe yatırım yapmak için erken yaşta başlamanın önemini anlatın. Yazları bildiğiniz, tanıdığınız kişilerin yanında kısa süreli çalışarak para kazanmasını ve bunun bir kısmını geleceği için biriktirmesinin önemini öğretebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800