Çocuğunuza 5 Adımda Para Biriktirmeyi Öğretin

Çocuklarınızın gelecekte finansal olarak huzurlu olmalarını istiyorsanız onlara küçük yaşlardan itibaren biriktirmenin önemini öğretmeniz gerekmektedir.

Para biriktirmek, güvenli bir finansal temele sahip olmanın en önemli yönlerinden biri. Çocuklarınızın gelecekte finansal olarak huzurlu olmalarını istiyorsanız onlara küçük yaşlardan itibaren biriktirmenin önemini öğretmeniz gerekmektedir.

Ebeveynseniz, çocuklarınıza para biriktirmeyi öğretmenin 5 yolu burada:

1. Bir Kumbara ile Başlayın

Kumbara, çocuklarınıza birikimin önemini öğretmek için harika bir yol olabilir ve onlara bunu yapmanın kolay bir yolunu sunabilir. Çocuklarınıza, hedefi için birikim yapması ve harçlıklarını bu kumbaraya koyması gerektiğini söyleyin. Kumbarada ne kadar çok para biriktirirlerse paralarının o kadar artacağını gösterin.  

2. Birikim Kavanozları Kullanın

Çocuklarınız en son çıkan bir oyunu veya başka bir şey istediklerinde, bunun için para biriktirmeleri gerekeceğini onlara anlatın. İstedikleri her satın alma işlemi için onlara bir kavanoz verin ve her hafta birikime teşvik edecek miktarda küçük bir harçlık verin.

Hedefleri için harçlıklarını biriktirebilirler veya çeşitli birikim hedefleri için farklı “kavanozlara” katkıda bulunabilirler.

Kısa vadeli hedefleri için biriktirmeyi teşvik etmek için, kavanoza arzu ettikleri oyuncak veya öğenin bir resmini yapıştırın, böylece ne için birikim yaptıklarını görselleştirin.

3. Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun

Çocukken para ve zaman kavramlarını kavramak zor olabilir. Araştırmalar, bir saatlik finansal dersin etkisinin yaklaşık beş ay sonra azaldığını göstermiştir. O yüzden para eğitiminin sürekliliği çok önemlidir.

Para eğitimlerini devam ettirmenin bir yolu da çocuğunuzun hedefine ne zaman ulaşacağını görselleştirebilmesi için bir zaman çizelgesi oluşturmaktır.

Bir kağıt ve bir keçeli kalem alarak işe başlayın. Bir tarafta aldığı harçlığı bir tarafa da o hedefe ulaşmak için ihtiyacı olan parayı yazsınlar. Hedeflerinin %25, %50 ve %75'ine ulaştıklarında kağıt üzerinde kontrol noktaları oluşturun.

Çocuklarınıza her kontrol noktasında küçük ödüller alacaklarını söyleyin. Çocuğunuza vereceğiniz küçük ödüller onu devam etmeye teşvik edebilir. Görseller, birikim hedeflerini ve paralarının nasıl büyüdüğünü göstermede de yardımcı olur.

4. Örnek Olun

Çocuklar örnek olarak öğrenirler, bu nedenle çocuğunuza para biriktirmeyi öğretmenin en iyi yolu sizin de birikim yapmanızdır. Düzenli olarak para koyduğunuz kendi aile para kavanozunuz olsun. Dışarıda alışveriş yaparken, çocuklarınıza çeşitli fiyatları nasıl ayırt edeceklerini gösterin ve bir ürünü satın almanın neden diğerinden daha mantıklı olduğunu açıklayın.

5. Para Hakkında Konuşun

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, para yönetiminin ve birikimin önemi hakkında bir konuşma başlatmak olacaktır. Paranın bir tabu olması gerekmez. "Zengin miyiz?" gibi masum bir soru sıkı çalışma ve sorumlu harcama gibi aile değerlerini vurgulayan bir şekilde yanıtlanabilir.

Çocuklarınıza her ay düzenli harçlık alacaklarını ancak gerçekten istedikleri şeyler için harçlıklarını biriktirmeleri gerektiğini anlatın. Sonrası onlara kalmıştır. Ayrıca, birikim yaparlarsa paralarının zaman içinde ne kadar büyüyebileceğini de gösterin.

Ayrıca ihtiyaçlar ve istekler arasındaki farkı tartışın ve çocuklarınıza her zaman birikim yapmanın yeni yolları hakkında konuşmaya açık olduğunuzu söyleyin. Onlara niye biriktirmek istediklerini sorun. Onlara geleceklerinin neye benzemesini istediklerini sorun.

İyi sorular sormak uzun vadeli düşünmelerini ve parayla olumlu bir ilişki kurmalarını sağlayabilir. Parayla ilgili konuşmaya her zaman açık olduğunuzu bilmelerini sağlamak, onları öğrenmeye devam etmek için kendi sorularını da sormaya teşvik edebilir. 

Çocuklara nasıl para biriktireceklerini öğretmek zor bir görev gibi görünebilir. Ancak bu ipuçlarını kullanarak çocuğunuzun parayı anlamasını eğlenceli ve erişilebilir hale getirebilirsiniz. Unutmayın bilgi yapılan yatırım en yüksek getiriyi sağlar!

 

Dışarıda Yeme İçme Harcamalarına Meydan Oku!Dışarıda Yeme İçme Harcamalarına Meydan Oku!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store