Bayram harçlığı ne kadar olmalı?

Bayramda el öpen çocuklara bayram harçlığı vermek bir gelenek. Çocuklara ne kadar harçlık verilmeli? Psikologlar, çocuğun ilk kez parayla tanıştığı bayram günlerinde bazı detaylara dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Bayram harçlıkları çoğu çocuk için para kavramıyla tanışmasının ilk adımı. Büyüklerinden aldığı parayla, alışveriş yapmayı veya biriktirerek ihtiyaçları için planlama yapmayı öğrenen çocuklar, paranın satın alma değerini de bayram harçlıklarıyla öğrenmeye başlar. ‘Çocuklara bayram harçlığı verilmeli mi’ sorusunu gündeme getiren ise, çocukların harçlıklarla hemen abur cubur satın almaya gönderilmesidir. Bu yolla çocuk, çok küçük yaşta sağlıksız tüketime yönlenir. Oysa ki uzmanlara göre; harçlık verilen çocuğa harcamadan ziyade ihtiyaçları konusunda planlama yapma alışkanlığı kazandırılması gerek.

BAYRAM HARÇLIĞI ZARARLI MI?

“Aldığı bayram harçlıklarıyla çocuklar hesaplamalar, planlar yaparak, kendi parasını yönetmeyi öğrenir. Aynı zamanda karar verme gücünü geliştirme imkanı bulur” diyen uzmanlar, harçlık miktarının da önemli olduğu görüşünde.

“Ailenin maddi durumu iyi olsa bile çocuğa fazla para verilmesi çocuk için zarar verici olabilir” diyen uzman klinik psikolog Leyla Arslan, “Fazla miktara ulaşan harçlık zararlı madde alımlarında kullanılabilir. Her ne olursa olsun aile, harçlığın nereye harcandığı konusunda da izleyici olmalıdır.  Çocuğa para yönetimini öğretmenin en kolay yolu ona yaşına uygun miktarda bir harçlık vermektir.

Harçlık, çocuk için yapılacak harcamanın farklı bir yolla yapılması anlamına gelebilir. Amaç çocuğun kendi ihtiyaçları hakkında karar verme sorumluluğunu kazandırmaktır. Çocuğun ‘sınır’ kavramını da öğrenmiş olduğundan eminsek para vererek basit alışverişleri yaptırabilir, aldığı şeylerin ya da süt, simit, ekmek gibi bazı ihtiyaçların fiyatlarını ve bedelini ödeyerek almanın önemini anlatmaya başlamalıyız. Çocuk her şeye bir bedel ödeyerek sahip olabileceğini ve bunun çok önemli olduğunu, o zaman kıymetli olacağını anlamalıdır” değerlendirmesini yapıyor.

Yeni iş arayanlar nelere dikkat etmeli?İş değiştirmek üzere aramalara başlamadan önce bu tavsiyelere mutlaka göz atın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store