Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir

Çocuklarınıza satın alacağınız internete bağlı akıllı oyuncaklar, oyuncakla bağlantı kuran yabancıların saldırgan veya rahatsız edici içerik akışıyla çocuğa manipülatif mesajlar göndermesine neden olabilir.

Akıllı oyuncaklara yönelik küresel pazar, 2027 yılına kadar 24 milyar ABD dolarını aşacak şekilde çift haneli büyüme yüzdesi görmeye hazırlanıyor. Ancak bağlantı, veri ve bilgi işlem bir araya geldiğinde, gizlilik ve güvenlik endişeleri de gündeme geliyor.

AKILLI OYUNCAKTA SİBER RİSKLER

Akıllı oyuncaklar birkaç yıldır var. Herhangi bir nesnelerin interneti cihazında olduğu gibi bu oyuncakların arkasındaki düşünce daha sürükleyici, etkileşimli ve tepkisel deneyimler sunmak için bağlantıyı ve cihaz zekasını kullanmak. Bunun için akıllı oyuncaklar genellikle şu özelliklere sahip oluyorlar:

-Çocuktan video ve ses alan mikrofonlar ve kameralar 

-Sesi ve videoyu çocuğa geri aktarmak için hoparlörler ve ekranlar

-Oyuncağı bağlı bir uygulamaya bağlamak için bluetooth

-Ev Wi-Fi modemine internet bağlantısı 

ÇOCUĞUNUZA ERİŞEBİLİRLER

Üreticiler pazara giriş yarışında güvenliği arka planda bırakabilir, ürünleri yazılım güvenlik açıkları içerebilir veya güvenli olmayan parolalara izin verebilir. Verileri kaydedebilir ve üçüncü taraflara gizlice gönderebilirler. 2019 yılının yılbaşında, yedi akıllı oyuncak üzerinde yapılan  çalışmada ikisi "yüksek riskli" ve üçü orta seviyede riskli olarak kabul edilenler dahil, 20 dikkate değer sorun bulundu. Bu sorunlar içinde:

-Kullanıcı adlarını ve şifreleri açığa çıkaran hesap oluşturma ve oturum açma işleminde şifreleme olmaması

-Kullanıcıların tahmin etmesi kolay oturum açma kimlik bilgilerini seçebileceği anlamına gelen zayıf parola politikaları

-Cihaz eşleştirme (yani başka bir oyuncak veya uygulama ile) genellikle bluetooth üzerinden kimlik doğrulama gerektirmeden yapıldı. Bu, menzil içindeki herkesin oyuncakla bağlantı kurmasını; saldırgan veya rahatsız edici içerik akışı ve çocuğa manipülatif mesajlar göndermesine neden olabilir. 

-Bazı durumlarda (örneğin, çocuk telsizleri), bir yabancının bölgede aynı oyuncağa sahip olan çocuklarla iletişim kurabilmesi için mağazadan başka bir cihaz alması yeterli olduğu görüldü.
Saldırganlar teorik olarak, sesle etkinleştirilen bir sisteme sesli komutlar göndererek akıllı evleri ele geçirmek için ses özelliklerine sahip bir akıllı oyuncağı ele geçirebilir (örneğin "Alexa, ön kapıyı aç").

AKILLI OYUNCAK ALMADAN ÖNCE NE YAPILMALI?

Siber güvenlik şirketi ESET uzmanlarına göre internete bağlanan oyuncaklar dünyasına girmeden önce şunlara dikkat edilmeli:

-Satın almadan önce kapsamlı bir şekilde araştırın: Kamuoyunda olumsuz yönde eleştiri olup olmadığını veya modelin güvenlik ve gizlilik bilgileriyle ilgili araştırma yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

-Modeminizin güvenliğini sağlayın: Bu cihaz ev internetinizin merkezidir ve evinizdeki internete bağlı cihazların hepsiyle iletişim halindedir. 

-Cihazları kapatın: Riskleri en aza indirmek için kullanmadığınız durumlarda cihazı kapatın.
Oyuncak hakkında fikir sahibi olun: Ayrıca daha küçük çocukların gözetim altında oyuncağı kullandığından emin olun.

-Güncellemeleri kontrol edin: Oyuncak güncelleme alıyorsa en son donanım sürümünü kullandığından emin olun.

-Güvenli bağlantıyı seçin: Bluetooth yoluyla eşleştirirken cihazların kimlik doğrulama kullandığından emin olun ve cihazların evdeki modemle iletişiminde şifreli iletişim kullanın.

-Verilerin nerede saklandığını öğrenin: Ayrıca güvenlik konusunda şirketin nasıl bir üne sahip olduğunu da öğrenin.

-Hesap oluştururken güçlü ve benzersiz parolalar kullanın.

-Paylaştığınız veri miktarını en aza indirin: Bu sayede verilerin çalınması ve/veya şirketin veri ihlaline uğraması durumunda daha az risk alırsınız.

Gençler eğlenceli iş, rahat ortam istiyorKuşaklar arasındaki beklenti farklılıklarının görev ve sorumluluklara bakış açısını değiştirdiğini dile getiren uluslararası eğitim platformu Laba’nın Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, “Özellikle Y kuşağı ve Z kuşağı dinamik, eğlenceli ve rahat bir çalışma ortamı istiyor” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store