1 yılda 8 bin çocuk tarladan okula götürüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Haziran 2021'den itibaren yürütülen ILO Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı kapsamında aileler takip edildi, 1 yılda 8 binden fazla çocuğun tarlada çalışmak yerine eğitim kurumlarına gitmeleri sağlandı.

PANDEMİ SONRASI ARTIŞ OLDU

ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, dünyada 160 milyon çocuk işçi olduğunu, her 10 çocuktan 1'inin evine para götürmek için çalıştırıldığını söyledi. Özcan, "Çocuk işçiliğinde son 20 yıldır önemli azalma vardı. Bu azalma durdu. Pandemi sonrası çocuk işçiliğinde artış oldu" dedi.

 ÜRÜN TOPLUYORLAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çocuk işçiliğinin önlenmesi için 25 yıldır çalıştıklarını aktaran Özcan, bu çalışmalardan birinin de 12 Haziran 2021'de başlayan "ILO Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı" olduğunu söyledi.

Son yıllarda geçici mevsimlik tarım işlerinde çalışan çocuklara odaklandıklarını söyleyen Özcan, “Çünkü mevsimlik tarım işçiliği ülkemizin bir gerçeği. Pek çok aile çocuklarıyla birlikte yılın büyük bir bölümünde tarım ürünlerini toplamak için başka illere gidiyor. Bu dönemde çocukların okuluna devam edemediklerini bazen ailesiyle çalıştığını görüyoruz. Amacımız çocukların tarlaya değil okula gitmelerini sağlamak" diye konuştu.

AİLELERİ TAKİP EDİLDİ

Mevsimlik işçiliğin yaz aylarında okulların kapalı olduğu döneme de denk geldiğini hatırlatan Özcan şunları söyledi: "O dönemde de çocuklara kaldıkları çadırlarda eğitim imkanı sağlayarak, onları gündüz tarlaya gitmektense oradaki eğitim imkanlarına yönlendiriyoruz. Böylece hem çocuklar bir şekilde kaybettikleri eğitimi orada telafi etmiş oluyor hem de sportif ve kültürel faaliyetlerle gelişimlerine destek oluyoruz. Bu projemiz, 21 ilde devam ediyor. Aileleri takip ediyoruz ve bu imkanları onlara sunuyoruz. 8 binin üzerinde çocuğa, 4 binden fazla aileye ulaştık."

Ekonomik olarak bağımsız çocuklar nasıl yetiştirilir?Çocuklarınızı ekonomik olarak bağımsız ve kendi finansal kararlarını verme yetkisine sahip olacak şekilde yetiştirmek ister misiniz? Herkes çocuğunun finansal olarak güvenli ve kendine güvenen bireyler olmalarını ister. Peki finansal okuryazarlık bilincini çocuğunuza nasıl öğretebilirsiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store