Müze Ücretlerinde Artış Olsa Da Müze Kart Fiyatı 70 Lira Olacak

Müze müze gezip ülkemizi tanımak isteyenler için harika bir haber.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müze Kart sahiplerine müjdeli bir haber vererek, “2018 Kasım ayı itibarıyla Müze Kart ücretlerini 70 TL ile sabitledik. 2020 yılında müze ücretlerinde artış yapsak bile Müze Kart ücretlerinde artış yapmayacağımız gibi indirime gideceğimizi de özellikle belirtmek isterim” dedi.

Posta.com.tr'nin haberine göre

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıklamaları:

1 Ocak itibarıyla Milli Saraylar da Müze Kart kapsamına alınmıştır. Müze giriş ücretleri halen Avrupa’daki emsallerinin çok altındadır. 2020 yılında müze ücretlerinde artış yapsak bile Müze Kart ücretlerinde artış yapmayacağımız gibi indirime gideceğimizi de özellikle belirtmek isterim ki Müze Kart sahipleri bir yıl boyunca sınırsız müze ziyaretleri gerçekleştirebilmektedirler.

 Mevcut kayıt sistemi net bir yerli - yabancı ayrımı yapmamakla beraber gelirin yüzde 85’inin yabancı ziyaretçiden elde edildiğini tahmin etmekteyiz. Elde edilen gelir, öncelikli olarak mevcut müzelerin bakım ve onarımı, yeni müzelerin yapımı, kazı çalışmalarının 12 aylık kazı programı ile desteklenmesine, müzelerin ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımı ile müze işletme giderleri için harcanmaktadır. 2019 yılında müzelerde toplam ziyaretçi sayılarında yüzde 25’lik artış olmuştur.”

Yorumlar
Kalan Karakter 800