Sosyal medyada coin dolandırıcılığına dikkat!

Kripto para borsaları ve alt coinler üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinde sosyal medyanın kullanıldığına dikkati çeken uzmanlar, Twitter’da yükselecek ya da değer kaybedecek değerlendirmeleriyle insanların alt coinleri almaya ya da satmaya yönlendirildiğini söyledi.

Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, Twitter’ın kripto para dolandırıcılarının bir aracına dönüştüğüne dikkati çekerek, “Twitter’da herhangi bir coinin yükseleceğine veya değer kaybedeceğine ilişkin değerlendirmeler birden gündeme oturuyor. İnsanlar buradan yönlendirilerek alt coinleri almaya ya da satmaya yönlendiriliyor. Twitter manipülasyonlara çık acık bir mecra” diye konuştu. 

MANİPÜLASYON YARATIYORLAR

Çağıl, Twitter’da coin dolandırıcılığının işleyişine ilişkin şunları söyledi: “Popüler hesaplar kullanıyor. Yüksekken manipülasyon yaratıp kullanıcıları o coini satın almaya yönlendiriyorlar. Düşükten tekrardan kendileri satın alarak haksız kazanç elde ediyorlar. Bu noktada bazı coinlerin yüzde 10 bin oranında düştüğünü bile görmek mümkün.”

KİMDEN DESTEK ALDIĞINIZA DİKKAT EDİN

Çağıl, kripto para yatırımcılarına da şu önerilerde bulundu:

Tavsiye almak doğru yöntem değil. Kimden tavsiye aldığınıza dikkat edin.

Otorite olmuş ve finansal yatırım araçlarına hâkim olan uzmanlar, bilgi edinmek açısından oldukça iyi birer kaynak.

Piyasada tamamen kendi çıkarlarını düşünen ve amaçları doğrultusunda tabiri caizse küçük yatırımcıları piyon gibi kullanan manipülatif kişiler de var. Bunlara kesinlikle taviz verilmemeli.

Öğrenme sürecini hızlandırarak kripto para borsalarına ilişkin bilgi edinin.

Finansal okuryazarlık bu işin bir diğer ayağı. Kesinlikle bu konularda bilgili ve eğitimli olun.

Her 10 kişiden 1’i kripto dünyasındaYeni nesil yatırım araçları arasında öne çıkan kripto paralar, Türkiye'de de oldukça popüler. Peki Türkiye'de Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara yatırım yapan kaç kişi var? Kripto paralara güveniyor muyuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store