‘Kripto para parçalanıyor’

Bank for International Settlements (BIS) ekonomistlerinin yayınladıkları rapora göre, kripto paralar geleneksel para gibi ödeme aracı haline dönüşemeyecek. Rapor, halka açık blok zincirlerinin kullanımının parçalanma ile sonuçlandığına vurgu yapıyor.

Raporda, “Parçalanma, kriptonun paranın sosyal rolünü yerine getiremeyeceği anlamına geliyor” tespitine yer verildi.

Rapor, blok başına işlemlerin limitlerine yaklaştıkça, işlem maliyetlerinin arttığını ve kullanıcıların alternatif blok zincirleri aramasına neden olduğunu iddia ediyor. Bu "parçalanma", blok zincirlerin geleneksel parayla ilişkili faydalı ağ etkilerinden yararlanamayacağı anlamına geliyor.

Raporun yazarlarına göre, “Para, ekonomik alışverişi kolaylaştırmayı amaçlayan bir koordinasyon aracı ve bu ancak, daha fazla insan kullandıkça paranın sürekli olarak daha çekici hale getirildiği ağ etkileri varsa gerçekleşebiliyor. Kripto para birimleri ise rakip blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik olmadığı için bu rolü yerine getiremiyor.”

Herkesin bilmesi gereken kripto kelimeler Bu yıl herkesin bilmesi gereken kripto kelimeler:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store