Bitcoin Neden Düştü? Bitcoin’de Son Durum

Kripto para dünyasının temel taşlarından ve lideri olan Bitcoin’de gerileme son dönemde tüm hızıyla devam ediyor. Kripto para Bitcoin 24 saatte yüzde 7, Ethereum ise yüzde 9,5 değer kaybetti.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Kripto para dünyasının temel taşlarından ve lideri olan Bitcoin’de gerileme son dönemde tüm hızıyla devam ediyor. Kripto para Bitcoin 24 saatte yüzde 7, Ethereum ise yüzde 9,5 değer kaybetti. Kripto para piyasasında olan yatırımcılar ve bu piyasaya girmek isteyenler kripto paralardaki ani düşüşün nedenini araştırmaya başladı. Uzmanlar Bitcoin'deki düşüşü birden fazla nedene bağlıyor. İşte detaylar. Bitcoin, aralık ayının başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin’in yanında diğer kripto para birimlerinde de düşüş yaşandı. Bitcoin, FED tutanaklarının yayınlanmasının ardından yüzde 7 değer kaybı ile 43 bin dolar seviyesinin altını gördü. Ethereum’daki değer kaybı ise yüzde 10’a yaklaştı. Ethereum, 3 bin 450 seviyelerinden işlem gördü. Kripto piyasalarındaki düşüşte başta ABD Merkez Bankası tutanaklarındaki parasal sıkılaşma vurgusu etkili oldu. ABD’li düzenleyicilerin madenciliğe ilişkin çevresel etki araştırması yapacak olması ve Kazakistan’da yaşanan olayların da piyasayı etkilemiş olabileceği düşünülüyor.

En büyük işlem hacmine sahip kripto para olan Bitcoin, en son Mayıs ayında 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırmış ve sonrasında 30 bin dolara kadar çekilmişti. 200 günlük hareketli ortalamasının altına indikten sonra yeniden yukarı yönlü kırması ise neredeyse 3 ay sürmüştü. Bitcoin’in bir gecede yüzde 20’ye yakın düşüş kaydettiği 4 Aralık gecesinde ise en düşük 42 bin 296 dolar seviyesi görülmüştü. 4 Aralık gecesinde en büyük günlük düşüşünü yaşayan Bitcoin, sonrasında günü 48 bin dolar civarında kapatmıştı.

FED TUTANAKLARI

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı. FED yetkilileri geçen ay gerçekleştirilen toplantıda oldukça sıkı olan istihdam piyasası ve yüksek enflasyon nedeniyle ekonomiyi yavaşlatmak için merkez bankasının faiz oranlarını öngörülenden daha erken yükseltmek durumunda kalabileceğini ve bilançosundaki varlıkları azaltabileceğini ifade etti. Tutanakların ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,71'e tırmanarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Tahvil faizleri yeni yıla girerken yüzde 1,5 civarında bulunuyordu. Ayrıca doların diğer para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi de yükseldi. Faiz artırımı dolardaki yükselişi tetiklediği gibi piyasalardaki risk iştahını azalttı. Risk iştahının azalması nedeniyle borsalar düşüşe geçerken bundan en çok etkilenen de piyasanın en riskli yatırım araçları olan kripto paralar oldu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman? Merkez Bankası Faiz Kararı Ocak 2022Yatırımcıların ve vatandaşların gözü 2022 Ocak ayı Merkez Bankası toplantısında. Ocak ayı Merkez Bankası faiz kararı 2022 yılının ilk faiz kararı olacak. Kur korumalı TL vadeli mevduat sistemine geçilmesinin ardından PPK toplantısından çıkacak kararlar merak ediliyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store