Bitcoin için kritik gösterge

Şükran Günü nedeniyle dünya piyasalarındaki sakinlik, kripto paralara da yansıdı. Bitcoin 16 bin 500 dolar bandında ufak iniş çıkışlarla hareket ederken, Etherum da 1180 dolar düzeyinde işlem görüyor. Bitcoin'in göstereceği fiyat performansına ilişkin ise 2 ayrı senaryo söz konusu.

Kripto para piyasalarında, büyük kripto para birimleri kilit eşiklerin üzerinde kaldı. Değerlendirme hazırlanırken Bitcoin, son 24 saatte %1,6 değer kaybettikten sonra 16,5 bin dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Kısa vadeli sahiplerin MVRV'si, yakın zamanda bu döngüde ilk kez uzun vadeli sahiplerin MVRV'sini geçti. Bu, özellikle yön tüccarları güçlü inançlara sahip HODLer'lardan daha iyi durumdayken, olası bir dip oluşumu önerebilir.

BITCOIN’IN AY SEZONU NE ZAMAN BİTER?

Bitcoin'in 15 bin 500 dolar seviyelerine kadar gerilemesi sonrası tepki alışı yaşanmıştı. Uzun zamandır “aşırı satılan” Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi (RSI) seviyesi de 34'e kadar geriledi. Bu aşırı satışın ve gerilemenin bir benzerinin 2018 ayı sezonunda yaşandığına dikkat çekilirken, o dönemki aşırı satı göstergesinin ardından da Bitcoin fiyatında yükseliş başlamış ve kripto varlık 8 ay boyunca artarak fiyatını 5'e katlamıştı. Benzer bir hareketin yaşanması halinde Bitcoin‘in ay sezonunu geride bırakması düşünülebilir.

BITCOIN HALVING TAHMİNİ

Öte yandan Pantera Capital'in analizinde de, Bitcoin’in halving olayından 477 gün önce dip gördüğü ve ardından yükseliş eğilimine girdiğine değinilerek, Halving sonrası dönemde yaklaşık 1,5 yıl içinde Bitcoin'in yükseliş döngüsünde zirve gördüğüne dikkat çekildi. Pantera Capital tahminine göre Bitcoin, tarih tekerrür ederse bu yılın sonunda dibe ulaşacak ve 2024’ün ilk aylarında ralliye başlayacak. Halving’in gerçekleşmesiyle birlikte de yükseliş ivmesinin hızlanacağı tahmin ediliyor. Şirketin tahmini, BTC’nin halving öncesi 36.000 dolara kadar çıkacağı ve halving sonrası dönemde 149.000 dolar bandına ulaşacağı yönde.

KRİPTO İÇİN KÖTÜ HABER

Bu arada kripto dünyasında piyasaları etkileyebilecek bir diğer haber de Belçika'dan geldi. Avrupa Birliği ülkelerinden Belçika’nın regülatör kurumu olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA) son çıkardığı raporunda Bitcoin, Ethereum ve sadece bilgisayar kodu kullanılarak çıkarılan kripto paraların menkul kıymet olmadıklarını dile getirdi.

Sık sık ifade edilmesi büyük bir etki yaratıyorAmerika’da yapılan bir araştırmaya göre, minnettarlık duygusunun sık sık ifade edilmesi büyük bir etki yaratıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store