İhtiyaç kredilerinde en çok sorulan 10 soru

İhtiyaç kredisi kullanmadan önce ya da kullandıktan sonra en çok sorulan soruları ve bu soruların cevaplarını derledik.
İhtiyaç kredilerinde en çok sorulan 10 soru

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; eğer ihtiyaç kredisi hakkında aklınızda bir soru varsa SORU / CEVAP bölümünden finansal konulardaki tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz. Sizin finansal hayatınızı sizin kadar önemseyen Para Durumu’nun uzman ekibi tüm sorularınızı cevaplamaya özen gösterecektir.

İhtiyaç kredisi kullanımı bankaların düşük kredi faizli kampanyaları, kredi almanın kolaylaşması gibi nedenlerden dolayı arttı. İhtiyaç kredisi alanlar da eskiye oranla daha bilinçli bir hale geldi. Kredi almak için sadece hesabının olduğu bankaya giden profil değişti. Bunun yerine ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce araştırma yapan, sorular soran, kredi çekerken karşılaştırma yapmayı ihmal etmeyen yeni bir profil oluştu. Araştırma yapan kesimden olduğunuz için sizi tebrik ederiz. Paranızı yöneterek hayatınıza yön vermeye niyetlisiniz, inanıyoruz ki başaracaksınız.

En çok sorulan ihtiyaç kredisi soruları

1-  Kredi notu nedir?

Bankaların kredi verirken referans aldıkları ve sizin bu zamana kadar bankalarla olan ilişkinizin bir göstergesidir. 1 ile 1900 arasında değişen bir puan sistemi var. Borçlar düzenli ödenmişse puanınız 1000’den yüksek çıkar.

Bu zamana kadar banka ile herhangi bir işlem yapmadıysanızsa; kredi notunuz sıfırdır.

2-  Neden bana kredi çıkmıyor?

İhtiyaç kredisi başvurularının olumlu sonuçlanması için bu zamana kadar kullanmış olduğunuz krediler oldukça önemli. Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer borçlarınızı düzenli ödememişseniz kredi notunuz düşük olur ve kredi çıkması zorlaşır. Yine kredi notu sıfır olanlara da kredi çıkması oldukça zordur. 

Bankalar ayrıca sizin sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmanızı ve bir geliriniz olmasını da kredi vermek için bir kriter olarak görüyor. Eğer bunları belgeleyemezseniz, kredi başvurularınız reddedilir. Yine de bu kavramlar bankadan bankaya değiştiğinden dolayı, başvuru öncesi bankalarla konuşmanızda fayda var.

3-  İhtiyaç kredisi alabilmek için kaç aylık çalışan olmak gerek?

Bankalar ödeme gücünüzün olup olmadığını ve gelirinizi öğrenmek için bir işte sigortalı olarak çalışan biri olmanızı tercih ederler. Kaç ay çalışan olmak gerekiyor sorusuna gelince; bankadan bankaya değişiyor. Ama neredeyse tüm bankalar 6 aydır aynı yerde çalışan birisinin çalışma süresini yeterli bulmaktadır.

4-  Kredi notumu nasıl yükseltirim?

Kredi kartı, kredi ödemelerinizi geciktirmezseniz ve bankalardaki limitinizin tamamını kullanmazsanız; kredi notunuz her ay artarak yükselir. Kredi notu yükselebildiği gibi düşebilen bir kavram bu nedenle düzenli ödeme alışkanlığı edinmeniz gerekiyor.

5-   İhtiyaç kredisi mi nakit avans mı?

Eğer birkaç gün içinde para gelecekse nakit avans kullanmanız kolay olabilir. Fakat daha uzun vadeli bir planınız varsa iyi bir araştırma ve karşılaştırma sonrasında kullanılan ihtiyaç kredisi daha avantajlı olacaktır. Karşılaştırmalı örneklerle hangisinin daha avantajlı olduğunu görmek isterseniz, bu içeriği inceleyebilirsiniz. 

6-   Kefil olarak kimi göstereyim?

Kredi notunuz düşük, sigortalı çalıştığınız ay sayısı da öyle... Bu durumda bankalar sizden krediye kefil olabilecek bir ya da iki isim istiyor. Bu kişiler kredinin ödeneceğine kefil oluyorlar, eğer kredi ödenmezse kredi çeken kişi ile birlikte bankaya karşı sorumlu oluyorlar.

Kefil olacak kişinin kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bu şarta uyan herhangi biri size kefil olabilir.

7-   Masrafsız ihtiyaç kredisi var mı?

Bankaların çoğu düşük masraflı ya da masrafsız krediler sunuyor bunlardan faydalanmak için kredi karşılaştırdıktan sonra kredi detaylarına bakmayı unutmayın.

8-  Başkası adına kredi çekilir mi?

Teknik olarak krediyi çeken kişi diğerine borç veriyor, diğer kişi de borcunu aylık olarak bankaya ödüyor gibi düşünülebilir. Teknik olarak mümkün olsa da krediyi çeken kişiyi özellikle uzun vadeli geri ödemelerde zorlayacağı için uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. 

9– En uygun kredi hangi bankada? 

En uygun faiz oranı bu bankadadır diye kesin bir bilgi yok. Bankalar rekabet etmek için uygun faizli ihtiyaç kredileri vererek rakiplerinden daha hesaplı krediler sunuyorlar. Bu nedenle bir banka sürekli indirimli faiz veriyor diye araştırma yapmadan kredi başvurusu gerçekleştirmeyin. 

10- İnternetten kredi başvurusu yapmak güvenli mi?

Kredi başvurusu yapacağınız banka sitesini ya da karşılaştırma sitesini iyi biliyorsanız başvuruyu online yapabilirsiniz. Arama çubuğunda yeşil kilit olmasına da dikkat edin, yeşil kilit varsa dünyaca bilinen güvenlik kurumlarından sertifika almıştır. Bu detaylara dikkat ettikten sonra internetten başvuru yapmak hem güvenli hem kolay.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol