TROY, 2 Yılda 2,5 Milyonu Aşkın Kartta Yerini Aldı

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY, 2 yılda 2,5 milyonu aşkın kartın sağ alt köşesine yerleşerek büyük bir başarıya imza attı. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “TROY’la Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olmaya soyunduk. Markamız, Türkiye’de dijital dönüşümün sembolü olacak” dedi.
TROY, 2 Yılda 2,5 Milyonu Aşkın Kartta Yerini Aldı

Bankaların ortak platformu ve kartlı ödeme sistemleri alanında Türkiye’nin inovasyon merkezi Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme sistemi ve markası TROY, 2 yılı geride bırakırken dikkat çeken bir başarı elde etti. TROY, ilk olarak Nisan 2016’da, “TROY ile birlikte Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başladı” söylemi ile kamuoyuna duyurulmuş ve kullanıma sunulmuştu.

“Dijital dönüşümü odağımıza alarak, Türkiye’nin dijitalleşmesine katkıda bulunmak üzere yola çıktık”

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, TROY’un bir kart markası olmasının ötesinde dijitalleşme ve inovasyon anlamında da öncü olacağını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de henüz kartlı ödeme ile tanışmamış 20 milyonu aşkın Türk vatandaşını TROY logolu kartlarla tanıştırmak üzere yola çıktık. Bu yolculukta “yerellik ve dijitalleşme” olmak üzere 2 temel kavramı sahiplendik. TROY ile birlikte bize ait, bize özgü değerler içeren, bizim ihtiyaçlarımıza yanıt veren bir marka oluşturduk. Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olmaya soyunduğumuz TROY ile 2 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” 

“TROY’a beklentimizin üzerinde ilgi ve destek”

TROY’un logosu; bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2,5 milyonu aşkın kartta bulunuyor. 2017 yılında ise verilen her 100 banka kartından 11’i TROY logoluydu. Yani TROY yeni banka kartı pazarında, 1 yıldan kısa bir sürede yüzde 10’un üzerinde bir pazar payına ulaştı. “TROY’un Türkiye’nin yükselen markası olacağına yürekten inanıyoruz, bu çok kısa sürede yakalanmış büyük bir başarı” diyen Canko, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün çok sayıda büyük marka gönüllü olarak TROY’a katkıda bulunmak istiyor. Meslek birlikleri, dernekler hatta ticari kurumlar bile TROY markasına “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olması nedeniyle özel bir ilgi gösteriyor. Bunlar beklentimizin üzerinde gelişmelerdi.”

“Her cüzdanda en az 1 TROY logolu kart hedefliyoruz”

TROY’un bugün 25 banka, 3 elektronik para kuruluşu olmak üzere toplam 28 üyesi bulunduğuna dikkat çeken Canko, “Bu 28 üye, Türkiye kartlı ödemeler pazarının yüzde 100’ünü temsil ediyor. Görüldüğü üzere, Türkiye’nin bu yenilikçi ve genç markası, kısa zamanda çok mesafe aldı. Bu yıl 7 milyon karta ulaşmak istiyoruz, nihai hedefimiz ise her cüzdanda en az 1 TROY logolu kartın bulunması. Türkiye’deki kart kullanıcıları TROY’a kısa zamanda alıştı ve çok sevdi. Bu, elbette bizi son derece mutlu ediyor” dedi.

“Dijital erişilebilirlik için yerellik en önemli gücümüz”

TROY’un esas amacının Türkiye’ye katma değer yaratmak olduğunu vurgulayan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, şöyle konuştu: “Geleceği bekleyen değil geleceğe yön veren ve hatta liderlik eden marka olma hedefiyle çalışıyoruz. İşte tam da bu noktada amacımız kart sayısını artırmak değil; bankasız nüfus olarak tabir edilen içlerinde gençlerin, kadınların, emeklilerin olduğu 20 milyonu aşkın kişiye ulaşmak ve dokunmak. Bu nüfusun hem ilk kartı olmak istiyoruz hem de dijital dünyaya ilk adım atışının bizimle olmasını amaçlıyoruz. Bununla birlikte TROY, perakende şirketlerinden düzenleyici kuruluşlara, cihaz ve kart üreticilerinden yazılım şirketlerine kadar pek çok farklı kurum ve kuruluşu bir araya getiren büyük bir ekosistem. İşte bu nedenle de TROY’un dijitalleşme adına atacağı adımlar sadece finans sektörünün değil Türkiye’nin kaderini belirleyecek. Göründüğü kadar kolay olmayan bu çabanın da TROY gibi yerel, ülke dinamiklerini çok iyi bilen ve aynı zamanda kapsayıcı, gelişimi ve yenilikleri kalbinde taşıyan bir girişimle hayata geçirileceğine inancımız tam.”

 

“TROY’un yurtdışı geçerliliğini de sağlayarak 185 ülkeye ulaştık”

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, geçtiğimiz yıl uluslararası bir ödeme kuruluşu olan Discover ile yapılan iş birliğini hatırlatarak  şöyle konuştu: “Discover ile yaptığımız iş birliği sayesinde TROY logolu kartlar dünyanın 185 ülkesinde, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1,9 milyon ATM’de geçerli hale geldi. BKM’nin 2017 yılı verilerine göre; Türk kart kullanıcıları, sadece yurtdışı seyahatleri esnasında değil bir o kadar da online olarak yurtdışı e-ticaret sitelerinden işlem yapıyor. Dolayısıyla TROY’un yurtdışı geçerliliğin sağlanması kritik derecede önemli bir adımdı.”

“İnovasyon ve sürdürülebilir yenilik anlayışıyla ilerliyoruz”

Sürdürülebilir yenilik anlayışını benimseyerek TROY İnovasyon Merkezi’ni kurduklarını ifade eden Canko, sözlerine şöyle devam etti: “TROY’un rotasını tamamen inovasyon oluşturuyor. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Yeni ürünlerin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin hızla pazara sunulması ve katma değerli hizmetler yaratmak için durmaksızın projeler geliştirmeyi sürdürüyoruz. TROY’un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisi yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde 2017 yılında Android cihazlarda cep telefonuyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunduk, 2018 yılında da farklı ürünleri hayata geçireceğiz.”

“Yerellik vurgusunu aşırıya kaçmadan ama özenle ve gururla hep yapacağız”

TROY’un Türkiye’nin değerlerini sahiplenen bir marka olduğunun altını çizen Canko, TROY ile Türkiye’nin ortak değerlerini merkeze alan iş birliklerine gittiklerini vurguladı. Özellikle dijital platformlarda yapılan çalışmalarının oldukça ses getirdiğini belirten Canko, TROY ile geleceğe yol alırken geçmişten ilham aldıklarını, Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un yerellik vurgusunu özenle ve gururla yaparak yükselmeye ve değerlerimize hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol