Kredi Kartı Hangi Zamanlarda Kullanılmalı?

"Ablacığm merhaba, sana samimiyetimle bir sorunumu anlatmak istiyorum. Ben Denizli'de öğrenciyim. Ailemin ekonomik geliri pek iyi sayılmaz. Devletten öğrenim kredisi alarak anca geçinebiliyorum. Ailemin gönderdiği para ile birlikte toplam aylık gelirim 400 lirayı buluyor. Ancak yurtta değil evde kalıyorum. Ev masrafları, kira falan derken bana ...
Kredi Kartı Hangi Zamanlarda Kullanılmalı?
"Ablacığm merhaba, sana samimiyetimle bir sorunumu anlatmak istiyorum. Ben Denizli'de öğrenciyim. Ailemin ekonomik geliri pek iyi sayılmaz. Devletten öğrenim kredisi alarak anca geçinebiliyorum. Ailemin gönderdiği para ile birlikte toplam aylık gelirim 400 lirayı buluyor. Ancak yurtta değil evde kalıyorum. Ev masrafları, kira falan derken bana  aylık geçinmem için 100 lira ancak kalıyor. 100 lira ile de bir ay geçinmek pek mümkün olmuyor. Malum yaz da geldi kıyafet ihtiyacım, ayakkabı ihtiyacım var. Bunlara da 150-200 lira arası bir para gidecek ama ben bu parayı nasıl temin edeceğim bilmiyorum. 2 ay önce kredi kartı aldım. 90 lira ona borcum var. Acaba ayakkabı ve kıyafet ihtiyaçlarımı kredi kartından alsam sonra altından kalkabilir miyim? Ablacım ben çıkamadım işin içinden. İçim içimi yiyor vallahi. Bana bir akıl ver bir yol göster. Şimdiden çok teşekkür ederim. Kendine çok iyi bak. Mailini bekleyecegim. Hoşçakal.... Ömer,Denizli"

Merhaba Ömer,

1.En yüksek getirili yatırım, kendine yaptığın yatırım -özellikle senin yaşlarında: İlk tavsiyem üniversiteni oku,  bitir ve çalışma hayatına atıl.

2. Okurken de çalış:  Çalışmak ayıp değil aksine bir avantaj. Mezun olduktan sonra hiç çalışmamış olanlara göre iş hayatına 1-0 önde başlarsın.

3.Çevreni geniş tut ve idealin çerçevesinde sana tavsiyede bulunacak insanlara erişmeye çalış. Finansal planlamaya gelince BÜBOBİ yap

- Ne kadar paran olursa olsun ilk önce bütçe yap. Eline ne kadar para geçtiğini ve paranın nerelere gittiğini bil. Yazılı yap. Bilmediğin şeyleri kontrol edemezsin. Kredi kartı kullanmanın birçok avantajı var. Bunlardan biri  dayanıklı tüketim mallarında taksit/öteleme yapma olanağı. Nakit akışı planlaması veya bu mallara ulaşılabilirliğini sağlaması açısından önemli... (örnek, Dünya Kupası var, yeni televizyon alınmak isteniyor, nakit yok, KK ile alınıp taksit vs. ile hem ihtiyaç karşılanmış oluyor hem de taksitli ödeme sayesinde bütçe zorlanmıyor...)

-Kredi kartının sık kullanıldığı sektörler; market (gıda), benzin,giyim,beyaz eşya/elektronik... -Genellikle kredi kartıyla hızlı tüketim maddeleri (gıda / benzin vs.) taksitli alınmaması bizim yararımıza..

-Kredi kartı harcama değil ödeme aracı. Ödeyemeceğin parayı kredi kartından harcama. Kredi kartının yıllık faizi %40 civarında.

-Kredi kartının aylık borcu ne kadarsa onu öde minimum ödemekle borcun kapanmaz üstüne bir de faiz eklenir. O yüzden cok zorlanmadıkça hepsini kapat.

-Kredi kartını acil durumlarda kullanmak  için sakla. Mesajında yazdığına  göre senin gelirini arttırman gerek.

Burada:

1. Öğrencisin ve evde oturuyorsun. Yurt/ev masraf açısından karşılaştır hangisi finansal olarak avantajlı?

2. Hem okuyup hem çalışabilirsin. Önünde koskocaman bir yaz tatili var. Para kazanman için bir fırsat. Neler yapabilirsin?

- Senden küçük birine ders verebilirsin.

- Kafeteryada, restoranda çalışabilirsin.

- Alışveriş merkezinde, temizleyici olarak,vs bir sürü olanak var... Çevrendeki iş imkanlarını araştırmaya koyul, bir sürü şey bulursun eminim sana uygun olanı seçersin.

3. İşe girdikten sonra ihtiyaçlarını alabilirsin ama unutma HER ZAMAN KAZANDIĞINDAN AZ HARCA! Sağlık, Sevgi ve Para ile kal, Özlem Denizmen
Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol