Kredi Kartı Ekstresine Aslında Nasıl Bakmalısınız?

Kredi kartı ekstresi; harcamalarımızı gösteren, bütçe olarak da kullanabileceğimiz bir belge. Ekstrenizi düzenli olarak inceleyin. Geçtiğimiz hafta benim emekli annemin başına gelen bir ‘kredi kartı durumunu’ da sizinle paylaşmak istiyorum.
Kredi Kartı Ekstresine Aslında Nasıl Bakmalısınız?

Kredi kartı ekstresi siz ve bankanız arasındaki iletişim aracıdır. Dönem içinde yaptığınız harcamalar, toplam borcunuz ile ödemeniz gereken tutarlar ve tarihler ekstrenizde yazar.

Ne yapmalı?

● Ekstreniz geldi. Çayınızı koyun ve derin bir nefes alın... Bakalım nereye, ne kadar harcadınız? Ekstrede yazan bütün borçların doğru olduğunu da mutlaka kontrol edin.

● Tekstil, akaryakıt, uçuş... Birçok kredi kartının puan avantajı oluyor. Biriken puanlarınızı kontrol edip kullanın, yerde para bırakmayın.

SAKIN UNUTMAYIN

● Doğum gününüzü, evlilik yıldönümünüzü unutun ama kredi kartı son ödeme tarihini unutmayın. Mümkünse otomatik ödeyin.

● Dönem borcunuzun (mümkünse) tamamını, yoksa asgariden fazlasını ödemeye çalışın. Unutmayın, asgariyi ödemekle borç bitmez.

● Kartınız varsa kredi notunuz da var. Ödemelerinizi geciktirmeyin, finansal itibarınızı koruyun.

DÖNEM BORCUNUZ

Hesap kesim tarihine kadar yapmış olduğunuz alışverişlerin toplamıdır.

EKSTREDEN NELERİ ÖĞRENİRSİNİZ?

● Dönem borcu, toplam limitiniz, son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarı.

● Ücret değişiklikleri.

● Hesabınıza yansıyan ücretler.

HESABINI BİL, KONTROL ET

Sema Hanım, benim annem. Kredi kartı borcunun tamamını düzenli öder. Emekli, sade bir vatandaş. (Çok güzel kuru fasulye yapar...) Her ay ekstresini hafiye gibi inceler. Son ekstresine bir bakıyor, o da ne! Borç 1600 lira. Halbuki hiç harcama yapmamış.

NEDİR BU HARCAMA?

Nasıl olduğunu bilmediği bir ‘sosyal medya reklam harcaması’ var. Kart bilgilerini hiçbir yere yazmamış, internet alışverişi yapmamış. Hemen müşteri hizmetlerini arayıp, harcamanın kendisi tarafından yapılmadığını söylemiş. Hatta şubeye gidip ilgi rica etmiş. ‘Herkes çok meşgul’, bakamamışlar.

PANİKLE BENİ ARADI

Düşünsenize kızınız herkese akıl veriyor, uyarıyor, kredi kartı borçlarını kapattırıyor, tasarruf ettiriyor ama birileri gelip sizi dolandırıyor. Panik halde beni aradı. Ben de bankayı aradım. İnceleme sonucu banka annemin borçlu olmadığını doğruladı, borç silindi.

YA BEN OLMASAYDIM?

Bu durumlarda üşenmeden hakkınızı aramalısınız. Çağrı merkezi veya şube yardımcı olmuyorsa, başlarında boza pişirin, olacaklar. Bu onların görevi. Olayda ne bankanın ne de annemin ihmali vardı. Bu tip şeyler olabiliyor. Yine de siz kartınızı kimseye vermeyin, şifreyi paylaşmayın.

KISSADAN HİSSE

Annem, “Kızım insanlar harcamasını bilmeyip, ekstresini incelemezse böyle hataların farkında olmayabilir. Aman her sefer mutlaka kontrol etsinler” diyor.

NOT: Sizin de başınıza gelen para hikayeleri var ise bana yazın, herkesi bilgilendirelim. Bekliyorum.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol