Her Cüzdanda Ortalama 2 Kredi Kartı Var

Türkiye kredi kartını çok sevdi. BKM’nin açıkladığı 2018 ekim ayı verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 66 milyon adet kredi kartı, 142 milyon banka kartı bulunuyor. Yine başka bir veriye göre de Türkiye’de 25.4 milyon kişinin kredi kartı var, yani her cüzdanda ortalama 2.2 kredi kartı var.
Her Cüzdanda Ortalama 2 Kredi Kartı Var

Kredi kartına sahip olmak kadar kredi kartını doğru kullanmak da önemli. Kredi kartı ile alışveriş yaparken de yine alacağımız ürünlerin istek mi yoksa ihtiyaç mı olacağına dikkat etmeliyiz. Kredi kartı ile yapacağımız alışverişlerde taksit sayısına da özen göstermeliyiz.

Kredi kartı bir ödeme aracıdır, sonsuz kredisi olan bir banka ürünü değildir. Yani kredi kartı ile alışveriş ederken de bütçemize uygun hareket etmeliyiz. Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapmak, taksitlendirilecek ödemeleri iyi seçmek sizi akıllı harcamaya yönlendirir. Yine kredi kartı ekstrelerini incelemek de sonraki aylarda yapacağınız harcamaları belirlemenize yardımcı olur.

Kredi kartı ve banka kartları ile ödemelerde de artış var. Kartların taksitlendirme ve  ödül kampanyaları düzenlemesi bu artışta etkili...  BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ekim ayında toplam 71,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 36 olurken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oran yüzde 19 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 21 oldu.

61.7 Milyon Kredi Kartı Var

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı 2018 ağustos verilerine göre yaklaşık 25,4 milyon kişinin kredi kartı bulunuyor. Toplamda 61,7 milyon bireysel kredi kartı bulunduğu, bunların da 55,5 milyonunun fiziki kart olduğu göz önüne alındığında Türkiye’de kredi kartı sahiplerinin, cüzdanlarında ortalama 2,2 kredi kartı taşıdığı ortaya çıkıyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Bu değer, kart sahiplerinin sağlık gibi acil ihtiyaçlar veya planlanmamış olası yüksek tutarlı ihtiyaçlar için tedbir amaçlı olarak ilave kart taşıdığını, ihtiyaç duymadığı fazla kartları ise kullanmadığını gösteriyor” diyor. 

Her beş yetişkinden ikisinin kredi kartı var

 

Dr. Soner Canko “Türkiye’de yaklaşık 59 milyon olan 18 yaş ve üzeri yetişkin nüfusun %43’ünün bir ya da birden fazla kredi kartı bulunuyor. 2017 yılında %41 seviyesinde olan bu oranın %43 seviyesine yükselmesi finansal kapsayıcılığı arttırma yolunda önemli bir gelişme olarak görünürken önümüzdeki dönemde de halen kat edilecek önemli bir mesafenin olduğunu görüyoruz. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kart sahipliğinin artırılması konusunda daha fazla yol kat etmeliyiz” diye ekliyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol