BDDK'nın Kredi Kartı ve Kredi Kararları Ne Anlama Geliyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) , finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla, hane halkının yani bizlerin bilinçli tüketmemiz ve borçlanırken daha ölçülü olmamız amacıyla kredi ve kredi kartı kullanımı ile ilgili bir takım düzenlemeleri taslak halinde hazırladı.
BDDK'nın Kredi Kartı ve Kredi Kararları Ne Anlama Geliyor?

İhtiyaç kredilerinde

Taslakta konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ay sınırlaması getirilmesi planlanıyor.

Taşıt kredisi

Taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ay olarak düzenlenmesi tasarlanıyor.

Ayrıca taşıt kredilerinde, 'kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin TL’sı ve altında olanlar için %70’i aşamaz' kuralı getiriliyor. Bu oran, nihai fatura değeri 120 bin TL’sını aşan binek araçlarda, bedelin 120 bin TL’sine kadar olan kısmı için %70, 120 bin TL aşan  kısım için %50 olarak uygulanacak.

Kredi Kartı

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez.

Bu süre elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanır.

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol