Ne Kadar Konut Satıldı?

Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut alımlarında artış oldu. Peki, bu yıl içerisinde kaç konut satıldı? En çok konut nerede satıldı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, faiz oranının düşmesiyle konut satışı başta olmak üzere gayrimenkul satışında artış yaşandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 1-27 Haziran'da ülke genelinde 6 bin 658 kredili konut satışı gerçekleştirilirken, bu yılın aynı döneminde faiz oranlarındaki düşüşün etkisiyle bu rakam 93 bin 704'e yükseldi. İstanbul 14 bin 465, Ankara 12 bin 172, İzmir 6 bin 220, Bursa 3 bin 592, Antalya ise 3 bin 77 ile kredili konut satışının en yoğun olduğu iller olarak sıralandı.

Faiz oranlarının düşmesi sadece konut değil gayrimenkul satışını da artırdı. 1-27 Haziran tarihlerinde tarla, arsa, iş yeri konut ve diğer taşınmazlarda dahil toplam 284 bin 487 satış gerçekleşti. Geçen yıl ise bu satışların toplamı 99 bin 125 olarak kayıtlara geçti. Hazineye, kredili satıştan 962 milyon lira, tüm taşınmaz satışlarından 1 milyar 966 milyon lira katkı sağlandı.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
1-Evin değerinin ileride artış gösterip göstermeyeceğini, çevre evlerdeki gelişmeleri, metrekare fiyatları gibi faktörleri inceleyin.
2 - Almak istediğiniz ev kullanışlı ve güvenli bir yerde mi? İş yerine, okula, merkeze uzaklığı, ulaşımı nasıl?
3 - Ev kaç yıllık? Depreme dayanıklı mı? Evin tadilata ihtiyacı var mı?
4 - Pazarlık yapın. Alırken kazanın.
5- Ev peşinatını borç almayın.
6 - Kredi kullanacaksanız en az 3 aylık kredi ödemenizi bir kenara ayırın.
7 - Aylık toplam borç ödemeniz gelirinizin yüzde 40‘ını geçmesin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800